|
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
|
EVENT DRAW FOR BRUCE STAMPEDE
Bruce, Alberta
July 31, 2016 |
Bruce slack order has changed to accommodate contestants coming from Medicine Hat: SW-TDR-TR-LBR
* Return to main Event Approval page |
BRUCE STAMPEDE |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
FS 61 SUNDANCE SILVER |
2 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
FS 713 DARK NIGHT |
3 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
FS 09 AFTER MIDNGHT |
4 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
FS 810 FALLEN ANGEL |
5 LAYTON GREEN |
MEETING CREEK AB |
FS 524 SOUTHERN NIGHTS |
6 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
FS 644 THUNDERSTORM |
7 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
FS 229 SPICE GIRL |
8 JUSTIN MESTON |
TEES AB |
FS 013 JUST MY LUCK |
9 TYREL LARSEN |
INGLIS MB |
FS 811 RED POODLE |
10 SAM KELTS |
STAVELY AB |
FS 027 MAJESTIC WIND |
11 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
FS 529 EVENING MIST |
12 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
FS 724 BOY OH BOY |
13 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
FS 321 CRAZY DAY JOB |
14 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
FS 228 ANOTHER BLUE |
15 KELSEY KOENNING |
RED DEER COUNTY AB |
FS 74 A FINE BLUE |
RR |
|
FS 68 DAKOTA SMITH |
RR |
|
FS 619 BLUES MAN |
RR |
|
FS 323 BIG DREAMS |
RR |
|
FS 23 BLUE DAWN |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
F 84 CHINA GROVE |
2 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
F 82 ULTIMATE CASH |
3 COLE GOODINE |
CARBON AB |
F 532 SUPER SOX |
4 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
F 43 BAR 43 |
5 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
F 85 NOT THIS TIME |
6 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
F 324 DEEP CREEK |
7 RC LANDINGHAM |
PENDLETON OR |
F 45 45 BELOW |
8 JR VEZAIN |
COWLEY WY |
F 40 DARK SECRET |
9 GRANT DENNY |
MINDON, NV |
F V95 SHUMWAY |
10 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
F V20 POWER PLAY |
11 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
F 33 ALASKAN PETE |
12 JESSEY LANNIN |
FORT SASKATCHEWAN AB |
F 728 ITS TOO LATE NOW |
RR |
|
F U21 FLAT OUT |
RR |
|
F 119 SCOTTISH LASS |
RR |
|
F R03 MUSKWA |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 JORDAN CARLIER |
MEDICINE HAT AB |
FB 027 IRA HAYES |
2 JORDAN HANSEN |
CALGARY, AB |
FB 198 CHANGE UP |
3 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
FB 81 RED BANANA |
4 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
FB 842 SOGGY BOTTOM BOY |
5 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
FB 135 SURVIVOR MAN |
6 ZANE LAMBERT |
PONOKA, AB |
FB 036 FOG DUCKER |
7 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
FB 923 DANNY BOY |
8 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
FB 84 CROOKED NOSE |
9 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
FB 80 UNWOUND |
10 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
FB 82 GATOR |
11 MATT O'FLYNN |
QUESNEL, BC |
FB 110 DANCE WITH THE DEVIL |
12 COOPER ZUR |
LUNDBRECK AB |
FB 015 TIGHT ROPE |
13 TE HIKO NEILL |
STRATHMORE, AB |
FB 192 TRUE COLORS |
14 DUSTIN MOUNTSTEPHEN |
MEDICINE HAT AB |
FB 134 WHITE SHADOW |
RR |
|
FB 232 NORTH WIND |
RR |
|
FB 78 ANDERSON BROWN |
RR |
|
FB 16 J. MORTON |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
2 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
3 MIKE JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
4 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
5 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
6 CODY ROOD |
BENGOUGH SK |
|
7 SHAY KELLER |
ROCKGLEN SK |
|
8 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
9 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
10 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
11 COLE DAVISON |
STEPHENVILLE, TX |
|
12 RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
13 STETSON VEST |
CHILDRESS TX |
|
14 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
15 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
16 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
17 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
18 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
19 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
20 DALE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY AB |
|
21 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
22 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
23 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
24 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
25 BRAD SOMMERFELDT |
CARDSTON AB |
|
26 KOLBEY HUGHES |
ST. GEORGE, UTAH |
|
27 CLINT ARAVE |
BLACKFOOT ID |
|
28 JAKE HANNUM |
PLAIN CITY UT |
|
29 MATT SHIOZAWA |
CHUBBUCK ID |
|
30 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
|
SLACK PERFORMANCE: #2 6:00PM |
SAT JULY 30 2016 |
|
1 JEFF DRISNER |
SHERWOOD PARK, AB |
|
2 TROY REESE |
VALLEY VIEW AB |
|
3 QUINTON VAN STRATEN |
STETTLER AB |
|
4 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
5 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
6 MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
7 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
8 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
9 WAYNE WARKENTIN |
CALMAR AB |
|
10 SCOT MEEKS |
AIRDRIE, AB |
|
11 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
12 AARON MILLER |
CREMONA, AB |
|
13 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
14 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
15 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
16 BLAIR BURK |
DURANT OK |
|
17 RANDALL CARLISLE |
Athens, LA |
|
18 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
19 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
20 JESSE FINNERTY |
DUCHESS AB |
|
21 LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
22 SHAY CARROLL |
HICO, TX |
|
23 KOLTON SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
24 TYLER LEISCHNER |
OLDS AB |
|
25 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
26 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
|
2 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
3 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
4 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
5 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
6 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
7 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
8 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
|
9 COOPER TROTZ |
COLEMAN AB |
|
10 NICHOLAS JENKINS |
CASTOR, AB |
|
11 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
12 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
13 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
14 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
15 MATT MAILER |
BOTHA AB |
|
16 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
17 RODE VOLD |
PONOKA AB |
|
18 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
19 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
20 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
21 DERRIC LAYE |
CADOGAN AB |
|
22 WADE LANDMARK |
PROVOST AB |
|
23 WILL STOVALL |
COLUMBUS MT |
|
24 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
25 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
26 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
27 JOE GUZE |
DRAYTON VALLEY AB |
|
28 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
29 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
30 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
31 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
32 BLAKE GAGNON |
RED DEER COUNTY AB |
|
33 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #2 6:00PM |
SAT JULY 30 2016 |
|
1 RILEY FLAHR |
PONOKA, AB |
|
2 PETER E. HRYCYNA |
PAYNTON SK |
|
3 LANDON BEARDSWORTH |
RED DEER COUNTY |
|
4 WADE JOBER |
VIKING AB |
|
5 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
6 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
7 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
8 JESS COWIE |
FOREMOST AB |
|
9 TRACE NICKOLSON |
TABER AB |
|
10 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
11 LUKE SIMONIN |
NARAMATA BC |
|
12 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
13 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
14 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
15 QUENTIN BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
16 DEAN MCINTYRE |
WICKENBURG, AZ |
|
17 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
18 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
19 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
20 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
21 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 KAYLA TYSON |
QUALICUM BEACH BC |
|
2 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
3 KAYE STOESSER |
CARSTAIRS AB |
|
4 MARY ANN TOOHEY |
CONSORT, AB |
|
5 TIANY SCHUSTER |
KRUM |
|
6 ANDREA BUSBY |
MILLSAP TX |
|
7 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
8 VALERIE FREY |
ATHABASCA AB |
|
9 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
10 RYLEE SHIELDS |
COCHRANE, AB |
|
11 TAYLOR SHIELDS |
COCHRANE AB |
|
12 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
13 TRACI MACDONALD |
ERSKINE AB |
|
14 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
15 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
16 LACI SUITOR |
DUCHESS AB |
|
17 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
18 VANESSA LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
19 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
20 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
21 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS BC |
|
22 JOLEEN SEITZ |
SAVONA BC |
|
23 SHERRYLYNN JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
24 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
25 BROOK ROBERTSON |
FORT ASSINIBOINE AB |
|
26 BRITTANY GRANT |
GRANTON ON |
|
27 TARA MULDOON |
HINTON AB |
|
28 LANA SPROULE |
PINCHER CREEK AB |
|
29 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
30 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
31 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
32 BRAIDY HOWES |
METISKOW AB |
|
33 CARMAN POZZOBON |
SAVONA BC |
|
34 JODI DOENZ |
MILK RIVER, AB |
|
35 TAYLOR COX |
PEACE RIVER AB |
|
36 CANDACE LEFEBVRE |
ARDROSSON, AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #2 6:00PM |
SAT JULY 30 2016 |
|
1 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
2 KIRSTEN GJERDE |
PONOKA AB |
|
3 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
4 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
5 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
6 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
7 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
8 JANET BJORNSON |
CLIVE AB |
|
9 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
10 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
11 JACKIE GANTER |
ABILENE TX |
|
12 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
13 SIERRA BOOTH |
CLARESHOLM AB |
|
14 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
15 KRISTEN GEIGER |
BROOKS, AB |
|
16 JESSIE VANDENBROEK |
PONOKA, AB |
|
17 BENETTE LITTLE |
ARDMORE OK |
|
18 CAYLA MELBY |
BURNEYVILLE OK |
|
19 CORINA DIXON |
LACOMBE AB |
|
20 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
21 KANDI HORN |
AMISK AB |
|
22 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
23 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
24 AMY MACDONALD |
SHERWOOD PARK, AB |
|
25 AMANDA DUERR |
FULDA SK |
|
26 AMY FINNERTY |
DUCHES, AB |
|
27 LISA TRACH |
STRUGEON COUNTY AB |
|
28 JENNIFER ROBINSON |
SEXSMITH, AB |
|
29 SHAUNA COLE |
THORSBY AB |
|
30 SUNNIE MEIERS |
ROCKY MOUNTIAN HOUSE, AB |
|
31 RACHEL JONES |
IRMA, AB |
|
32 JENNA O'REILLY |
MILLARVILLE AB |
|
33 KAYLEY BLAIR |
MINBURN AB |
|
34 BRETT WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
35 MCKENZIE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
36 LANE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
37 JESSA GALLOWAY |
PONOKA AB |
|
38 HAILEY GUNDERSEN |
SUNDRE AB |
|
39 SUSAN GULICK |
WETASKIWIN, AB |
|
40 CHELSEY CARLIER |
MEDICINE HAT AB |
|
41 BRADI WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
42 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW AB |
|
43 KAYLEA ARGENT |
GROUNDBIRCH BC |
|
44 SHEILA CHAMULKE |
BRUCE AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 DYLAN CONNERS |
BLUFFTON, AB |
|
2 JUSTIN ARKSEY |
SYLVAN LAKE, AB |
|
3 WESTON DAVIDSON |
STRONGFIELD, SASK |
|
4 LUKE FERBER |
IRRICANA, AB |
|
5 WILLIAM BARROWS |
FORMOST, AB |
|
6 QUADE HUGHSON |
FOREMOST, AB |
|
7 BLAKE SMITH |
ABBEY, SASK |
|
8 JW HART |
HANNA, AB |
|
9 BLAKE LINK |
MAPLE CREEK, SK |
|
10 QUINTEN TAYLOR |
PARKLAND, AB |
|
11 DIXON TATTRIE |
YOUNGSTOWN, AB |
|
12 MATT HOWARD |
MUNSON, AB |
|
13 NATHAN CARTER |
VIKING, AB |
|
14 GRADY SMELTZER |
CLARESHOLM, AB |
|
15 CARTER SAHLI |
RED DEER, AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:00PM |
SUN JULY 31 2016 |
|
1 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
2 DOUG WILKINSON |
ARROWWOOD AB |
|
MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
3 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KYLE CHAPPEL |
GRAVELBOURG SK |
|
4 COLE LAMBERT |
LANGLEY BC |
|
JACE LAMBERT |
LANGLEY BC |
|
5 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
6 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
7 LEVI SIMPSON |
PONOKA AB |
|
JEREMY BUHLER |
ARROWWOOD AB |
|
8 JACOB MINOR |
ELLERSBURG, WA |
|
GARRETT ROGERS |
BAKER CITY, OR |
|
9 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
10 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
KURT FLETCHER |
WAINWRIGHT AB |
|
11 CLINT BUHLER |
OKOTOKS AB |
|
ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
12 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
13 DALTON KRAFT |
IRVINE AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT AB |
|
14 RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
COLE DAVISON |
STEPHENVILLE, TX |
|
15 KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
16 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
17 JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
18 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
19 DALE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY AB |
|
JOSHUA HODGE |
VOLBERG, MT |
|
20 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
21 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
22 RILEY ROY |
STRATHMORE AB |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
23 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #2 6:00PM |
SAT JULY 30 2016 |
|
1 RONALD SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
TAYLOR SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
2 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
3 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
4 MATT FAWCETT |
STETTLER AB |
|
KENTON FAWCETT |
PONOKA AB |
|
5 TRAVIS BOOTH |
CALGARY AB |
|
CLINT WESTON |
CARDSTON AB |
|
6 QUENTIN BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
7 KOLTON SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
SHAY CARROLL |
HICO, TX |
|
8 CLAY ULLERY |
TWO HILLS AB |
|
RILEY WILSON |
CARDSTON AB |
|
9 TROY FISCHER |
MAYERTHORPE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
10 TRISTIN WOOLSEY |
NANTON, AB |
|
KIEL WILSON |
OKOTOKS, AB |
|
11 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
|
|
|
|
|
|