Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR OLDSTOBERFEST RODEO
Olds, Alberta
September 15-16, 2017
* Return to main Event Approval page

EVENT: OLDSTOBERFEST RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB C5S 81 CURLY BILL
2 JUSTIN BERG CAMROSE AB C5S G7 LITTLE ROTTEN
3 COLEMAN WATT HARDISTY AB C5S 700 LADY GAGA
4 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB C5S E15 SNOW WHITE
5 LANE WATT OKOTOKS AB C5S 61T GOLDEN GIRL
6 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN C5S 80 ROCKSTAR
7 TYREL LARSEN INGLIS MB C5S 184 HIGH VALLEY
8 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB C5S 91 RED RIVER
9 CHUCK SCHMIDT KELDRON SD C5S P198 BIG LEAGUE
10 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB C5S W40 WD40
RR C5S V95 TUXEDO KATE
RR C5S 914 RANGER
RR C5S 707 LITTLE JETT
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 JAKE WATSON HUDSONS HOPE BC C5S 11 THUNDERSTRUCK
2 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB C5S V95 TUXEDO KATE
3 CALL MARR TWIN BUTTE AB C5S 914 RANGER
4 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND C5S E13 FOX HOLE
5 TROY CROWSER WHITEWOOD SD C5S 707 LITTLE JETT
6 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB C5S 1205 SHATTERED VALLEY
7 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB C5S 00 DOUBLE D
RR C5S W40 WD40
RR C5S 184 HIGH VALLEY
RR C5S 80 ROCKSTAR
RR C5S E27 KLING'S CLASSIC
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 COLE JAMIESON INNISFAIL AB C5 999 CIMARRON
2 ORIN LARSEN INGLIS, MB C5 37 ESKIMO FO
3 LUKE CREASY BROWNFIELD AB C5 68 SPITFIRE
4 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB C5 F11 BLACK MOON
5 KY MARSHALL BOWDEN AB C5 P38 PILSNER POWER
6 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB C5 601 BLACK FEATHERS
7 COLE GOODINE CARBON AB C5 06 SHOW BOY
8 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV C5 Y31 BETTY BUCKS
RR C5 96 NIGHT LIFE
RR C5 77 FABIO
RR C5 701 EASY MONEY
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 STRAWS MILAN COCHRANE AB C5 D39 MAKE UP FACE
2 COLIN ADAMS DELORAINE MB C5 F13 VIRGIL
3 DANTAN BERTSCH EASTEND SK C5 808 WICHITA
4 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB C5 000 ADIOS
5 DENNY PHIPPS COCHRANE AB C5 701 EASY MONEY
6 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC C5 589 WHITE WATER
7 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB C5 A11 ONEY
8 CONNOR HAMILTON CALGARY AB C5 92 MAN CALLED HORSE
RR C5 P38 PILSNER POWER
RR C5 F21 BLACK STRAP
RR C5 Y31 BETTY BUCKS
RR C5 77 FABIO
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK C5B P5 RED HEAT
2 LONNIE WEST CADOGAN, AB C5B 112 GAMBLER
3 JORDAN HANSEN CALGARY, AB C5B 1102 BIG DIP
4 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK C5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
5 WACEY FINKBEINER PONOKA AB C5B 304 TALLONS
6 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB C5B T5 SWAMP MONSTER
7 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB C5B 157 FLYIN HIGH
8 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB C5B 131 TRICKY DEAL
9 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB C5B 312 HACKEY SACK
10 FABIAN DUECK ACME, AB C5B T80 CAGE FIGHTER
RR C5B 216 CALLIOPI KING
RR C5B 104 HOT RODDY ROAD
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 JORRY HOLMES MERRITT BC C5B 175 NEON MAGIC
2 KYLE BROWN DIDSBURY, AB C5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
3 COY ROBBINS CAMROSE, AB C5B 112 GAMBLER
4 BRYCE WEST CADOGAN, AB C5B 131 TRICKY DEAL
5 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK C5B 800 TOWNSITE HOTTIE
6 CODY FLOYD CALGARY AB C5B T5 SWAMP MONSTER
7 CHRIS YOUNG HOLDEN AB C5B 203 LITTLE DIPPER
8 ZANE LAMBERT PONOKA, AB C5B 1000 MOE
RR C5B 304 TALLONS
RR C5B P5 RED HEAT
RR C5B 216 CALLIOPI KING
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
2 AARON MILLER CREMONA, AB  
3 LOGAN BIRD NANTON AB  
4 KEELY BONNETT PONOKA AB  
5 KY MARSHALL BOWDEN AB  
6 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
7 DEAN EDGE RIMBEY AB  
8 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
9 BRAD SOMMERFELDT CARDSTON AB  
10 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
2 CHASE HOFER MAGRATH AB  
3 MARK NEITZ STETTLER AB  
4 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
5 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
6 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
7 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
9 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
10 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
11 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9 AM FRI SEPT 15 2017  
1 CONNOR MCCOMISH STETTLER AB  
2 COLT CORNET BRANT, AB  
3 STACY CORNET BRANT AB  
4 RILEY WARREN STETTLER AB  
5 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
7 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
8 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
9 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
10 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
11 MURRAY POLE ERSKINE AB  
12 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
13 JESSE FINNERTY DUCHESS AB  
14 TYLER POPESCUL GLENTWORTH SK  
15 TYLER LEISCHNER OLDS AB  
16 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
17 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
18 BRETT BUSS PONOKA AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
2 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
3 JEREMY KRYWCUN LANGDON AB  
4 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
5 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
6 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
7 JESSE LAWES PROVOST AB  
8 WYATT DAINES RED DEER COUNTY, AB  
9 MATT RICHARDSON OLDS AB  
10 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
11 CODY CASSIDY DONALDA AB  
12 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
2 TANNER MILAN COCHRANE AB  
3 HARLEY COLE CALGARY, AB  
4 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
5 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
6 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
7 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
8 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
9 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
10 BEN RAMEY PONOKA AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9 AM FRI SEPT 15 2017  
1 MATT CLARY SPRUCE GROVE, AB  
2 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
3 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
4 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
5 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
6 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
7 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
8 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
9 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
10 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
11 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
12 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
13 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
14 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
15 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 LANA SPROULE PINCHER CREEK AB  
2 SHALAYNE LEWIS VERNON BC  
3 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
4 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
5 SARAH GERARD SAVONA BC  
6 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
7 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
8 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
9 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
10 BOBBIE GOODWIN CRANBROOK BC  
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 JAIME HINTON BULVERDE TX  
2 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
3 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC  
4 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
5 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
6 TAYLOR MANNING EDSON AB  
7 TAYLOR JACOB CARMINE TX  
8 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
9 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
10 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
11 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9 AM FRI SEPT 15 2017  
1 TONI DIXON MILLARVILLE AB  
2 MARCI LAYE BASHAW AB  
3 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
4 JACKIE GANTER ABILENE TX  
5 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
6 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
7 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
8 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
9 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
10 MERRY ANN STONEY FOOTHILS, AB  
11 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
12 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
13 TAYLOR-JANE GARDNER CAROLINE AB  
14 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
15 KELLIE COLLIER HEREFORD, TX  
16 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
17 EMILY PUGSLEY CALGARY, AB  
18 JENN BUNNEY BYEMOOR AB  
19 MICHELE PANKIW CALGARY, AB  
20 KIM GERWATOSKI PONOKA AB  
21 WENDY PLAYFAIR LESLIEVILLE AB  
22 CASSANDRA PETERS PLUMAS, MB  
23 CARMEN HOPPER RIMBEY, AB  
24 AMY FINNERTY DUCHES, AB  
25 BAILEE STANTON EXSHAW AB  
26 MARLA RESCH HANNA AB  
27 ELLY GROVER HANNA, AB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 6PM FRI SEPT 15 2017  
1 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
2 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
3 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
4 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
6 BRADY MINOR ELLENSBURG WA  
RILEY MINOR ELLENSBURG WA  
7 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
LANE MITCHELL BOLIVAR, TN  
8 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
9 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
10 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
PERFORMANCE: #2 6PM SAT SEPT 16 2017  
1 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
2 SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
3 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB  
4 TRAVIS GALLAIS PONOKA, AB  
TY JOHNSON BRETON AB  
5 MATT SHERWOOD PIMA AZ  
WALT WOODARD STEPHENVILLE TX  
6 LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
A.J. SULLIVAN ROCKY RAPIDS AB  
7 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
8 JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
LEVI SIMPSON PONOKA AB  
9 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9 AM FRI SEPT 15 2017  
1 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  
2 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
3 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
4 BRADY TRYAN HUNTLEY MT  
JUSTIN DAVIS COTTONWOOD CA  
5 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive