Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR MANITOBA EXHIBITION & STAMPEDE
Morris, Manitoba
July 20-23, 2017
- PRO TOUR RODEO -
* Return to main Event Approval page

MANITOBA EXHIBITION & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 TYLER WINTERS DOUGLAS MB PTS 001 STORM WARNING
2 CHASE BOURQUE PELLY, SASK NS 226 HONEYMOON
3 JAKE WATSON HUDSONS HOPE BC PTS 073 ANYTHING GOES
4 CALL MARR TWIN BUTTE AB PTS 820 BONA FIDA
5 SAM KELTS STAVELY AB PTS 072 HIGH SOCIETY
6 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB PTS 635 LARAMIE
7 JUSTIN BERG CAMROSE AB PTS 333 RATHER SPECIAL
8 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB VS 233 FRANKLIN HEIGHTS
9 TIMOTHY COSTELLO SENLAC SASK NS J10 POWER SUPPLY
10 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB PTS 201 RISE AND SHINE
RR   NS 227 KINKY BOOTS
RR   VS 801 BIG HEAD
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB VS 053 ONE MORE REASON
2 JESSE KIRBY CHENEY WA NS 40 BLACK MAMBA
3 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND NS 823 FERNANDO
4 COLTON MILLER LANCE CREEK WY PTS 631 JUDGEMENT DAY
5 TRAVIS NELSON PHILIP SD PTS 135 SPLIT DECISION
6 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB PTS 101 TOPSHELF
7 DAWSON HAY WILDWOOD AB PTS 307 RED RODEO
8 DAWSON DAHM DUFFIELD AB PTS 616 FLIGHT RISK
9 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB PTS 819 OUTBACK JACK
RR   PTS 867 ANOTHER BROTHER
RR   VS 203 FOOLS TURN
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 CHET JOHNSON DOUGLAS, WY NS 226 HONEYMOON
2 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN NS 548 WYATT'S SHADOW
3 CORT SCHEER ELSMERE NE NS B11 JARRETT
4 AUDY REED SPARMAN, TX VS 233 FRANKLIN HEIGHTS
5 TYREL LARSEN INGLIS MB NS 840 DARK REMARK
6 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB NS 227 KINKY BOOTS
7 JAKE BURWASH NANTON, AB VS 801 BIG HEAD
RR   NS V3 BANDALERO
RR   VS 441 RICARDO
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 COLE SCOTT Kamloops BC NS V3 BANDALERO
2 LANE WATT OKOTOKS AB VS 053 ONE MORE REASON
3 COLEMAN WATT HARDISTY AB NS B11 JARRETT
4 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB VS 441 RICARDO
5 TROY CROWSER WHITEWOOD SD NS 823 FERNANDO
6 SHORTY GARRETT DUPREE SD VS 203 FOOLS TURN
7 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB NS J10 POWER SUPPLY
8 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC NS 014 RAMBLE ON
RR   NS 840 DARK REMARK
RR   NS 548 WYATT'S SHADOW
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 DANTAN BERTSCH EASTEND SK PT 716 MIRAGE
2 JAKE VOLD AIRDRIE AB PT 83 WILD CAT
3 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB N X82 BLACK OUT
4 SPUR LACASSE \IRDRIE, AB PT 030 SUPER 8
5 WYATT MAINES MAPLE CREEK SK PT 700 GEEZE LOUISE
6 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV PT 507 NO FOOLING
RR   N 024 BAHAMA MAMA
RR   V 007 PERCHES BOY
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 TY TAYPOTAT REGINA SK PT 808 DESTINY
2 KY MARSHALL BOWDEN AB PT 038 SAYWHEN
3 COLE GOODINE CARBON AB V X45 GEISHA GIRL
4 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB PT 968 HOLY SMOKE
5 COLIN ADAMS DELORAINE MB PT 908 POCORN
RR   PT 836 GAME CHANGER
RR   V 740 CISCO
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB N 026 CANDY ALICE
2 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK N -2 UNDERDOG
3 CALEB BENNETT TREMONTON , UT N 844 CRAZY ALICE
4 CLINT LAYE CADOGAN AB V 555 SHIFTING SANDS
5 RICHMOND CHAMPION DUBLIN, TX V 007 PERCHES BOY
6 DENNY PHIPPS COCHRANE AB N 024 BAHAMA MAMA
RR   N 604 MCARTY ROSE
RR   N X82 BLACK OUT
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB V 740 CISCO
2 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK AB N 117 TAXI
3 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB N 604 MCARTY ROSE
4 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC V X45 GEISHA GIRL
RR   N 026 CANDY ALICE
RR   V 555 SHIFTING SANDS
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 FABIAN DUECK ACME, AB VB 292 FADE TO BLACK
2 TRAVIS WARBURTON SUNDRE AB VB 211 LITTLE MOE
3 BRYCE WEST CADOGAN, AB VB +206 HOLLOW POINT
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK VB 11 RAM BOY
5 BROCK RADFORD DEWINTON, AB VB 127 HAPPY HEART BREAKER
6 WACEY FINKBEINER PONOKA AB VB -55 SEND IT
7 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB VB +220 CRACKED UP
8 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC VB 200 SILVER PITCH
RR   VB 293 RED LIGHT
RR   VB 287 BLUE WATER
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 JAKE WILSON CLARESHOLM, AB VB 212 SPIN BOX
2 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK VB 125 DIRTY LITTLE RUMOUR
3 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB VB 34 APPLAUSE
4 BEAU HILL WEST GLACIER MT VB 037 CANADIAN OUT LAW
5 COY ROBBINS CAMROSE, AB VB 0730 GRIND THE CRACK
RR   VB 1144 DIRTY GRANDPA
RR   VB 199 WHOOTY BLUES
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 TY ELLIS SONNINGDALE, SASK VB 293 RED LIGHT
2 CODY FLOYD CALGARY AB VB 287 BLUE WATER
3 CAMERON BROWN DIDSBURY AB VB 211 LITTLE MOE
4 TYRELL WARD THREE HILLS, AB VB -55 SEND IT
5 AUSTIN NASH ECKVILLE AB VB 127 HAPPY HEART BREAKER
RR   VB +220 CRACKED UP
RR   VB +206 HOLLOW POINT
RR   VB 11 RAM BOY
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 JORDAN HANSEN CALGARY, AB VB 0730 GRIND THE CRACK
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK VB 200 SILVER PITCH
3 TANNER GIRLETZ CEREAL AB VB 1144 DIRTY GRANDPA
4 LONNIE WEST CADOGAN, AB VB 199 WHOOTY BLUES
5 KYLE BROWN DIDSBURY, AB VB 212 SPIN BOX
RR   VB 292 FADE TO BLACK
RR   VB 125 DIRTY LITTLE RUMOUR
RR   VB 34 APPLAUSE
RR   VB 037 CANADIAN OUT LAW
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 TYLER POPESCUL GLENTWORTH SK  
2 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
3 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
4 JASON SCHAFFER BROADUS MT  
5 BRYCE KULBACKI RED WILLOW, AB  
6 RANDY SMITH PINCHER CREEK AB  
7 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
8 CODY ROOD BENGOUGH SK  
9 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
10 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
11 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 CLINT RADKE MARYFIELD SK  
2 BRUCE DUNHAM INDIAN HEAD SK  
3 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
4 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
5 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
6 LOGAN BIRD NANTON AB  
7 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
8 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
9 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
10 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
11 KY MARSHALL BOWDEN AB  
12 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 AARON MILLER CREMONA, AB  
2 JESSE FINNERTY DUCHESS AB  
3 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
4 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
5 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
6 DEVEN GERWATOSKI PONOKA AB  
7 DARREN DUBLANKO THORSBY AB  
8 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
9 KEELY BONNETT PONOKA AB  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
2 GLEN HAMILTON DUNDURN, SK  
3 JIM BRECK BEAN FT. HANCOCK, TEXAS  
4 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
5 MURRAY POLE ERSKINE AB  
6 STACY CORNET BRANT AB  
7 RILEY WARREN STETTLER AB  
8 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
9 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
10 DEAN EDGE RIMBEY AB  
11 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 WYATT DAINES RED DEER COUNTY, AB  
2 KAL KLOVANSKY QU'APPELLE SK  
3 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
4 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
5 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
6 BRYCE KULBACKI RED WILLOW, AB  
7 JESSE LAWES PROVOST AB  
8 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
9 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
10 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
11 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB  
12 CODY CASSIDY DONALDA AB  
13 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
2 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
3 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
4 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
5 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
6 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
7 JAY MANY GREY HORSES STANDOFF AB  
8 JESS COWIE FOREMOST AB  
9 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
10 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
11 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
12 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
13 BEN RAMEY PONOKA AB  
14 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 MATT MAILER BOTHA AB  
2 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
3 RODE VOLD PONOKA AB  
4 MATT RICHARDSON OLDS AB  
5 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
6 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
7 HARLEY COLE CALGARY, AB  
8 JASON THOMAS BENTON, AR  
9 HUNTER CURE HOLLIDAY TX  
10 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
11 TANNER MILAN COCHRANE AB  
12 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
13 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 COLE SCOTT Kamloops BC  
2 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
3 JESSIE HEGGIE VULCAN AB  
4 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
5 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
6 CAM LEESON HINTON AB  
7 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
8 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
9 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
10 ROWDY HAYS ROCKY MTN HOUSE AB  
11 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
12 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
2 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
3 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
4 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
5 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
6 TACEE SHAW CARDSTON AB  
7 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
8 RENIE SCHNITZLER VANSCOY SK  
9 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
10 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
11 CASEY DACYK PONOKA AB  
12 SONYA DODGINGHORSE CALGARY, AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
2 LANA SPROULE PINCHER CREEK AB  
3 SARAH GERARD SAVONA BC  
4 JAIME HINTON BULVERDE TX  
5 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
6 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
7 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
8 SARA CHRISTMAS GIBSONS BC  
9 LAURA STOKES AUSTIN, MB  
10 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
11 JAYDEN CROWE NANTON AB  
12 MICHELE PANKIW CALGARY, AB  
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
2 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
3 TAYLOR MANNING EDSON AB  
4 MARCI LAYE BASHAW AB  
5 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
6 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
7 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
8 NIKKI VANDERLEE STETTLER AB  
9 LANE WILLS KAMLOOPS, BC  
10 KAYLEA ARGENT GROUNDBIRCH BC  
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
2 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
3 SHERRYLYNN JOHNSON HENRYETTA OK  
4 JACKIE GANTER ABILENE TX  
5 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
6 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
7 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
8 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
9 TAYLOR-JANE GARDNER CAROLINE AB  
10 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
11 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
12 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
13 BAYLEE JO GRAHAM CARBERRY, MB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THU JULY 20 2017  
1 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
SLOAN SMITH BLACKIE, AB  
2 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
3 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
4 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
5 SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
6 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JULY 21 2017  
1 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SASK  
TYCE McLEOD WALDECK SK  
2 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
3 KODY POTTS BARRHEAD AB  
WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
4 GRADY BRANDEN BARRHEAD  
QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
5 CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
BRAIDY DAVIES MEDICINE HAT AB  
6 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 22 2017  
1 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
2 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
3 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
4 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
5 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JULY 23RD 2017  
1 KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
2 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB  
3 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  
4 COLE BEVANS MAGRATH  
TY CAHOON CARDSTON, AB  
5 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
6 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  











 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive