Canadian Professional Rodeo Association Rodeo Canada Canadian Pro Rodeo 2010 Canadian Rodeo Champions Rodeo Canada.com CPRA
HOME
RODEO SCHEDULE
  Rodeo Entry Dates
  Rodeo Approvals
RESULTS
STANDINGS
*
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
BC Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
ONLINE STORE
SPONSORS
CONTESTANTS
CHAMPIONS
  Past Champions
UPCOMING EVENTS
NEWS RELEASES
MEDIA
ASSOCIATION
 
Rodeo Events
Animal Welfare
Records/Statistics
CPRA Rule Book
Member Information
CANADIAN FINALS
RODEO NEWS
  News Items
Subscribe
LINKS
CONTACT US
SITE MAP

CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION

Camrose, AB, March 18-20, 2011
 
RODEO EVENT LISTING FOR 2011 CAMROSE SPRING CLASSIC PRO RODEO
 
CONTESTANT LOCALE STOCK
EVENT :SADDLE BRONC      
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011    
1 LOGAN HODSON TELKWA BC OS 508 LUNATIC PARTY
2 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB OS 63 RED DEVIL
3 KYLE DAINES INNISFAIL AB OS 465 ICY BLUE
4 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB OS H83 AMERICAN TRIP
5 DALLAS NITSCHKE STETTLER AB OS J80 BYE BYE BLUES
6 BILLY RICHARDS CROSSFIELD AB OS O302 SKY CHIP
7 ROD RIMMER VICTORIA BC OS Z84 FOUR CHIPS
8 ADAM GILCHRIST MAPLE CREEK SK OS J11 AMERICAN LEGEND
9 TYLER GILCHRIST MAPLE CREEK SK OS N5 TUCK AND ROLL
RR   OS O180 MOON WALKER
RR   OS 8 ANTIE UP
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011    
1 KYREON GEIGER CALGARY AB OS 665 SNAKE BITE
2 SCOTT LOURANCE WINFIELD AB OS 226 SPIKE
3 CLEM LOWRY PERRYVALE AB OS O290 DEVILS WHO
4 MARK O'DEMPSEY MAYERTHORPE AB OS M40 BAR STAR
5 LUKE BUTTERFIELD PONOKA AB OS T10 FLYING COLORS
6 TODD HERZOG PENHOLD AB OS 648 SPORTS PAGE
7 JUSTIN BERG MARWAYNE AB OS 708 NAVAJO WINE
8 LEVI HARBIN PEERS AB OS 555 ROCK STAR
9 BILL VERISHINE LANGHAM SK OS 6L DIXIE DELIGHT
10 COLEMAN WATT HARDISTY AB OS 88 RED LINE
RR   OS L7 AMERICAN SISTER
RR   OS J80 BYE BYE BLUES
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011    
1 JARRETT MONROE FORT MCLEOD AB OS 6 CHIMNEY SWEEP
2 KYLE THOMSON LUNDBRECK AB OS H83 AMERICAN TRIP
3 MARTY VERNON MILLARVILLE AB OS 24 HANG & RATTLE
4 DELANO KJOS FORT ST JOHN BC OS K2 COOL MINT
5 JEREMY RUSSELL NANTON AB OS L7 AMERICAN SISTER
6 RYLAN GEIGER DUCHESS AB OS O302 SKY CHIP
7 ANDREW STEIGER WAINWRIGHT AB OS 591 GYPSY WOMAN
8 JAKE BROWN ECKVILLE AB OS 52 PICK-UP
9 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB OS 666 DEVILS REJECT
RR   OS 544 CRISS CROSS
RR   OS O290 DEVILS WHO
       
EVENT :BAREBACK      
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011    
1 LOGAN HODSON TELKWA BC O Q-9 MAJOR BAR NINE
2 STEPHAN PELOQUIN LONGVIEW AB O M35 NICKLE CREEK
3 JAKE VOLD PONOKA AB O P7 WILLOW CREEK
4 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB O 707 RED WINE
5 TY TAYPOTAT REGINA SK O D34 CHEADLE DEE
6 COLIN ADAMS DELORAINE MB O 602 LUCKY MOON
7 LANE COLLINS ARDEN MB O I180 BLUE MOON
RR   O A15 BRING IT ON
RR   O 608 SMOKIN' JOE
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011    
1 LUKE WALKER KAMLOOPS BC O 452 CLASSIC ANGEL
2 JONATHAN KMITA WEYBURN SK O O35 HANNAH MONTANA
3 MATTHEW CROWE CARSTAIRS AB O M22 OLS TUBS ROSS RIVER
4 RUSS HALLABY AIRDRIE AB O 517 DEAR ABBY
5 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK AB O J-9 JAY BAR NINE
6 RYLEY GILBERTSON HUGHENDEN AB O 614 DUST BUNNY
7 COLE GOODINE CARBON AB O I180 BLUE MOON
RR   O D34 CHEADLE DEE
RR   O 66 IRON HORSE
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011    
1 MATT LAIT SEVEN PERSONS AB O J-9 JAY BAR NINE
2 DENNY PHIPPS COCHRANE AB O 526 MIDNIGHT RUN
3 KYLE BOWERS BROOKS AB O P54 CALL BACK
4 GAETAN BERNARD ERSKINE AB O Z35 DALLAS STEAM'S SEXY BUCK
5 JAKE MARSHALL WARDLOW AB O A15 BRING IT ON
6 REID ROWAN SEVEN PERSONS AB O L31 DUSTY DAN
7 CLAYTON BUNNEY CESSFORD AB O L10 BUCKWHEAT
RR   O Q-9 MAJOR BAR NINE
RR   O A496 LONG CUT
       
EVENT :BULL RIDING      
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011    
1 TANNER BYRNE PRINCE ALBERT SK OB 508 ROLL'N ON
2 JUSTIN SIEMENS CHARLIE LAKE BC OB 727 PLAY IT AGAIN
3 DAKOTA BUTTAR KINDERSLEY SK OB P50 ROCK ON BYE
4 KYLE LOZIER 150 MILE HOUSE BC OB 507 HALF PINT
5 JESSE FLETT FORT VERMILION AB OB V11 WEE WILLIE
6 STEVEN TURNER COCHRANE AB OB 8 LAZY BOY
7 KYLE GERMAN CROSSFIELD AB OB T609 BAMBOON
8 JACOB ANDERSON NITON JUNCTION AB OB M24 SMUGGLER
9 DUSTIN THOMSON NEW SAREPTA AB OB S14 I'M A CROC
10 C.J. DAVIDSON WORSLEY AB OB P5 SUPERSTITIOUS
11 DUSTIN WYNNYK STRATHMORE AB OB P44 CROC ON A ROCK
12 TY COLLINS ARDEN MB OB 616 MR SMITH
RR   OB S15 JACK'T UP
RR   OB S24 OVERDUE
RR   OB S36 ON Q
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011    
1 TY POZZOBON MERRITT BC OB M7 CONVICT
2 MAX FORTMULLER DEWINTON AB OB 726 UP TIGHT
3 CHAD BESPLUG CLARESHOLM AB OB 601 PIAPOT PIPER
4 TYLER THOMSON BLACK DIAMOND AB OB 710 PUSH PAUSE
5 CRAIG MCPHEE EDSON AB OB 600 JAPETTO
6 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB OB 701 COW BOSS
7 JUSTIN LLOYD ALCOMDALE AB OB 56 LITTLE HOYA
8 BRETT THOMPSON MEDICINE HAT AB OB 307 SKS
9 AARON GIBB DUCHESS AB OB S39 HIGH SOCIETY
10 TRAVIS WARBURTON SYLVAN LAKE AB OB 612 OLS TUBS NUKE
11 JORDYN ROBINSON VEGREVILLE AB OB J18 WHITE LEGS
12 CURTIS NEUFELD TOFIELD AB OB M48 MONSTER JAM
RR   OB 704 MAD TRAPPER
RR   OB 603 CHAINS
RR   OB S4 ARCHIE
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011    
1 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB OB 515 GILLIGAN
2 MILES PENNINGTON RED DEER AB OB 34 SHAKE & BAKE
3 ASHTON ARYCHUK RED DEER AB OB 607 SLAP SHOT
4 BEAU BROOKS NANTON AB OB 609 RATTLE & SHAKE
5 LEN LEFEBVRE ST ALBERT AB OB O45 GEORGE
6 TANNER GIRLETZ CEREAL AB OB S24 OVERDUE
7 JODY TURNER COCHRANE AB OB S34 MEGA BITE
8 COLE COLLINS FORT ST JOHN BC OB T5 COOL DEALINGS
9 KYLE PRIMEAU THORSBY AB OB 608 WHO'S THERE
10 DEVON MEZEI STETTLER AB OB 707 GET OVER IT
11 KYLE LOUDON QUEENSLAND AU OB S36 ON Q
12 DUSTIN MORTON LACOREY AB OB 614 BOMB PROOF
RR   OB J41 CREAM PUFF
RR   OB 721 TOM SAWYER
RR   OB P5 SUPERSTITIOUS
       
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011
1 BAILLIE MILAN COCHRANE AB
2 TY MILLER WAINWRIGHT AB
3 RILEY WARREN STETTLER AB
4 LOGAN BIRD NANTON AB
5 STEVEN THIESSEN STETTLER AB
6 CHAD JOHNSON DEL BONITA AB
7 MARK NEITZ STETTLER AB
8 BJ ZIEFFLE CONSORT AB
9 DAYTON ROWORTH CZAR AB
10 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011
1 WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB
2 BRENT MILLER GRANDE PRAIRE AB
3 TYLER LEISCHNER OLDS AB
4 STEVE LLOYD ALIX AB
5 CODY BRETT SILVER VALLEY AB
6 KYLE FODEN NANTON AB
7 DALE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB
8 DARREN ZIEFFLE CONSORT AB
9 MURRAY POLE ERSKINE AB
10 JESSE FINNERTY DUCHESS AB
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011
1 CURTIS BUTTERFIELD OKOTOKS AB
2 RANDY SMITH PINCHER CREEK AB
3 DEAN EDGE RIMBEY AB
4 MARK NUGENT WATER VALLEY AB
5 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB
6 LEE ROMBOUGH TABER AB
7 J.T. ROBINSON BIG VALLEY AB
8 DUANE GERVAIS AIRDRIE AB
9 CURTIS CASSIDY DONALDA AB
10 ERIK DUBLANKO THORSBY AB
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM FRI MAR 18 2011
1 WAYNE WARKENTIN CALMAR AB
2 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC
3 TRYGVE PUGH PONOKA AB
4 JUSTIN GATTEY PONOKA AB
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011
1 DUANE GERVAIS AIRDRIE AB
2 WAYNE RESCH MAPLE CREEK SK
3 NORMAN BREEN PRINCETON AB
4 DALLAS FRANK STONY PLAIN AB
5 STEVEN TURNER COCHRANE AB
6 LOGAN LEASK WINFIELD AB
7 DUSTIN WALKER VANSCOY SK
8 BJ ZIEFFLE CONSORT AB
9 DAYTON ROWORTH CZAR AB
10 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011
1 ROWDY HAYS ROCKY MTN HOUSE AB
2 DARREN ZIEFFLE CONSORT AB
3 CRAIG GUTHRIE PONOKA AB
4 KYLE FELKER PONOKA AB
5 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB
6 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB
7 SCOTT WYZYKOSKI ECKVILLE AB
8 TANNER MILAN COCHRANE AB
9 TODD MAUGHAN AIRDRIE AB
10 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN AB
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011
1 TRACE NICKOLSON TABER AB
2 JESSIE HEGGIE RAYMOND AB
3 KYLE THOMSON LUNDBRECK AB
4 LES FACCA COCHRANE AB
5 WADE JOBER VIKING AB
6 DEREK FRANK STONEY PLAIN AB
7 HARLEY COLE COCHRANE AB
8 CURTIS CASSIDY DONALDA AB
9 BRENT DODGINGHORSE CALGARY AB
10 CODY CASSIDY DONALDA AB
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM FRI MAR 18 2011
1 BRYAN LABELLE MORLEY AB
2 REID BUTTERFIELD PONOKA AB
3 DALLAS YOUNG PINE STANDOFF, AB
4 ARMOND DUCK CHIEF SIKSIKA NATION AB
5 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB
6 JONNY WEBB OKOTOKS AB
7 STEPHEN CULLING FORT ST JOHN BC
8 BAILLIE MILAN COCHRANE AB
9 TY MILLER WAINWRIGHT AB
10 JERRY STOJAN SEXSMITH AB
11 ROD RIMMER VICTORIA BC
12 STRAWS MILAN COCHRANE AB
13 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB
14 DEVON PORTER WAINWRIGHT AB
15 DERRIC LAYE CADOGAN AB
16 BRENT WILLSIE CAROLINE AB
17 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC
18 TREVOR BOUSQUET CONSORT AB
19 JESSE LAWES PROVOST AB
20 CASEY LAWES PROVOST AB
21 JOEL EDEY LONGVIEW AB
22 LUCAS PARKER MARWAYNE AB
23 TRYGVE PUGH PONOKA AB
24 JUSTIN GATTEY PONOKA AB
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011
1 DENA MILLARD CLIVE AB
2 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB
3 RANA KOOPMANS LETHBRIDGE AB
4 RAYLEE EDWARDS LETHBRIDGE AB
5 TAMMY SCHUURMAN DIAMOND CITY AB
6 AMANDA STEPNEY CRANBROOK BC
7 JAYCEE BREMNER WESTEROSE AB
8 KALYN PELOQUIN TURNER VALLEY AB
9 SHAWNA EASSON OKOTOKS AB
10 KENDA COULTHARD RIMBEY AB
11 LISA NAULT OLDS AB
12 MADISON MACDONALD OKOTOKS AB
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011
1 SHELBY NOVAL SASKATOON SK
2 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC
3 LACI SUITOR DUCHESS AB
4 LAUREN BYRNE OKOTOKS AB
5 DAWN LINK LA GLACE AB
6 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB
7 CAROLYN METCALFE AIRDRIE AB
8 KAYLEY BLAIR PONOKA AB
9 JOLEEN SEITZ SAVONA BC
10 JANET CUNNINGHAM ALDERGROVE BC
11 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB
12 SHAYNA GAGNON INNISFAIL AB
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011
1 HALEY KEENAN NANTON AB
2 CRYSTAL SHAW DAYSLAND AB
3 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB
4 TARA MULDOON HINTON AB
5 SHAYNA DODDS PONOKA AB
6 RANDA NUGENT WATER VALLEY AB
7 JANET BJORNSON MARKERVILLE AB
8 NINA SMITH PINCHER CREEK AB
9 AARON COURCHESNE CLARESHOLM AB
10 SHEILA HARVIE NANTON AB
11 LISA TRACH EDMONTON AB
12 LANA GREEN MEETING CREEK AB
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM FRI MAR 18 2011
1 KERRI BABCOOK WARBURG AB
2 CHERYL DAINES INNISFAIL AB
3 MELISSA THIESSEN STETTLER AB
4 CRANNA ROBERTS LACOMBE AB
5 RYLEE MCKENZIE ST PAUL AB
6 TRACI MACDONALD ERSKINE AB
7 KENDRA EDEY LONGVIEW AB
8 TAYLOR-JANE GARDNER DOUGLAS LAKE
9 KALYNN MADDOX ECKVILLE AB
10 RAMONA NASH DRAYTON VALLEY AB
11 DEE BUTTERFIELD PONOKA AB
12 CASEY CRANDALL PONOKA AB
13 TONI DIXON CALGARY AB
14 KAREEN WARREN ROCKHAVEN SK
15 CINDY MANN LLOYDMINISTER SK
16 REBECCA BEEBE ISLAY AB
17 BAILEE STANTON EXSHAW AB
18 CATHY BUECKERT VANDERHOOF BC
19 LAURA JAMES VANDERHOOF BC
20 LACEY STANTON EXSHAW AB
21 KIM BABCOCK FORT ST JOHN BC
22 CONNIE BOLDT SASKATOON SK
23 VICTORIA TRAUTMAN LETHBRIDGE AB
24 JESSICA GUENTHNER HANNA AB
25 JODIE GUENTHNER HANNA AB
26 TAMMY BRAITHWAITE BLUFFTON AB
27 CANDACE ANDREWS EDMONTON AB
28 KELLY PHIPPS MARSHALL SK
29 SANDRA CARTER VIKING AB
30 KR ROBINSON BIG VALLEY AB
31 MARTHA DARWIN PONOKA AB
32 SHARYL MALIN OKOTOKS AB
33 GEORGINA SAZWAN KELOWNA BC
34 ABBIE GATTEY PONOKA AB
   
EVENT :STEER RIDING  
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011
1 COOPER ZUR LUNDBRECK AB
2 GUNNAR FUCHS SANGUDO AB
3 CYLAS BIGCHILD ROCKY MTN HOUSE AB
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011
1 LOGAN BIEVER CLARESHOLM AB
2 NOLAN ROOKE CHILLIWACK BC
3 ETHAN ROOKE CHILLIWACK BC
4 BRIAN SYMINGTON ASQUITH SK
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011
1 KYLER HOOPER AIRDRIE AB
2 BRYCE WEST CADOGAN AB
3 NOLAN JANS MAPLE CREEK SK
4 RILEY CLAYPOOL CRANBROOK BC
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00 PM FRI MAR 18 2011
1 JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB
CLARK MCCARROLL DAYSLAND AB
2 CODY MCCARROLL CAMROSE AB
BRETT MCCARROLL CAMROSE AB
3 CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB
ROCKY DALLYN NANTON AB
4 TYREL FLEWELLING LACOMBE AB
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB
5 JEFF ROBSON AIRDRIE AB
TRAVIS BOOTH CALGARY AB
6 STEVEN THIESSEN STETTLER AB
CHAD JOHNSON DEL BONITA AB
7 KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB
TRAVIS GALLAIS OLDS AB
8 MARK FLYNN CAMROSE AB
TREVOR JONES PONOKA AB
PERFORMANCE: #2 7:00 PM SAT MAR 19 2011
1 WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB
ROLAND MCFADDEN VULCAN AB
2 DANIEL IMLER OKOTOKS AB
JONATHON MCKENZIE WARNER AB
3 JORDAN DODDS PONOKA AB
SCOTT AUCLAIR PONOKA AB
4 TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB
TRAVIS NICKOLSON MEDICINE HAT AB
5 CLINT BUHLER OKOTOKS AB
KYLE FODEN NANTON AB
6 COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB
DON DEPAOLI LONGVIEW AB
7 MONTY GERTNER STETTLER AB
DALE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB
8 MARTY LILLICO STETTLER AB
ROCKY ROSS BOTHA AB
9 KADE MILLS INNISFAIL AB
JOE KOOTENAY MORINVILLE AB
PERFORMANCE: #3 2:00 PM SUN MAR 20 2011
1 DAVID BEARSPAW MORLEY AB
TROY CRAWLER MORLEY AB
2 JAY CRAWLER MORLEY AB
BOYD WESLEY MORLEY AB
3 CORY DUNLOP ST PAUL AB
RON SZYBUNKA SANGUDO AB
4 DUSTIN ROUND LACOMBE AB
RILEY WARREN STETTLER AB
5 JOHN ROBERTSON POLSEN MT
LEVI SIMPSON CLARESHOLM AB
6 MATT FAWCETT STETTLER AB
BRETT BUSS PONOKA AB
7 KASPER ROY MOSSLEIGH AB
CLAY ULLERY RED DEER AB
8 RILEY ROY STRATHMORE AB
KURT FLETCHER WAINWRIGHT AB
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM FRI MAR 18 2011
1 RYAN SMITH SMOKEY LAKE AB
ANDRE SCHLESIGER GIBBONS AB
2 ELLIOTT BENJAMIN MORLEY AB
BRYAN LABELLE MORLEY AB
3 CLINTON BROWER STETTLER AB
TAYLOR BROWER STETTLER AB
4 CODY O'DONNELL COALHURST AB
MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB

 




   

 
 
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903 . Fax (403) 945-0936 . Email cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted.
Site design: Red Hawk Communications
Updates: Canadian Professional Rodeo Association & Red Hawk Communications

For questions or comments regarding this website, please contact: cpra@rodeocanada.com


 

 

 

 

 

meter