|
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
|
EVENT DRAW FOR DALLAS SUNSTRUM MEMORIAL PRO RODEO
Brooks, Alberta
September 23-24, 2016 |
DALLAS SUNSTRUM MEMORIAL PRO RODEO |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
BS Y53 LITTLE MUDDY |
2 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
BS 314 TUFFEN UP |
3 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
BS 119 ROCK A BYE |
4 COLEMAN WATT |
HARDISTY AB |
NS 749 DARKSIDE |
5 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
BS 111 NUMBER ONE |
RR |
|
FS 810 FALLEN ANGEL |
RR |
|
NS 004 REVENGE |
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
BS 83 PELICAN BREIF |
2 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
BS 204 BATTER UP |
3 LANE WATT |
OKOTOKS AB |
BS X30 COFFEE |
4 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
BS 711 RUBELS |
5 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
BS Y55 YOUR A LACKER |
6 DAWSON DAHM |
DUFFIELD AB |
BS 600 HELP YOURSELF |
7 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
BS C11 BIG MUDDY |
8 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
BS 74 EXTRA SPECIAL |
9 AUDY REED |
SPARMAN, TX |
BS 106 BFG |
10 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
BS Y50 DIVA |
11 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
BS 17 NO SHAME |
RR |
|
BS 86 KICKIN GOOD TIME |
RR |
|
BS 734 SECOND THOUGHTS |
RR |
|
BS 815 TWISTED TEA |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
B Y52 PIRATE |
2 COLE GOODINE |
CARBON AB |
B Y-Y6 WILD CAT |
3 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
B X07 CALL ME KINDRA |
4 KODY LAMB |
SHERWOOD PARK AB |
B 85 GYPSY SISTER |
5 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
B Y57 TOUCHY TOUCHY |
6 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
B I85 MINOR LEAGUE |
RR |
|
B M15 NORTH STAR |
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 CALEB BENNETT |
TREMONTON , UT |
B D2 EASY MONEY |
2 JAKE VOLD |
AIRDRIE AB |
B 26 GONE FISHING |
3 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
B W14 BUBBLES |
4 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
B Y12 HOMBRE |
5 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
B 322 WISHBONE |
6 RYLEY BORRIS |
TIGER LILY AB |
B 16 MISSPRINT |
7 JR VEZAIN |
COWLEY WY |
B 107 REDEMTION |
8 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
B 24 NOT MY FAULT |
9 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
B 11 HOLD THE GOLD |
10 WYATT MAINES |
MAPLE CREEK SK |
B A43 GOLD DUST |
RR |
|
B LT88 WHISKY BENT |
RR |
|
B Y51 CINAMON |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 TIMOTHY LIPSETT |
LUMSDEN SK |
BB 138 DIAMOND EYE |
2 FABIAN DUECK |
ACME, AB |
BB 967 KISH U |
3 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
BB 111 HINDER |
4 ZANE LAMBERT |
PONOKA, AB |
BB 060 NO REFUND |
5 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
BB 919 KISH ME |
6 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
BB 050 ATTITUDE DUDE |
7 TANNER GIRLETZ |
CEREAL AB |
BB 219 BAD RUMOR |
8 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
BB 013 CACTUS CUT |
9 GARRETT GREEN |
MEETING CREEK AB |
BB K2 SUGAR SMACK |
10 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
BB 143 LOCK IT UP |
11 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
BB 769 KISH THIS |
RR |
|
BB 211 CALL IT OFF |
RR |
|
BB 199 PLAN B |
RR |
|
BB 171 RISE ABOVE |
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
BB 120 CASHING OUT |
2 COOPER ZUR |
LUNDBRECK AB |
BB 934 ALMOST FAMOUS |
RR |
|
BB 769 KISH THIS |
RR |
|
BB 137 VOL BEAT |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
2 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
3 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
4 LES FACCA |
COCHRANE AB |
|
5 BLAKE WILLIAMSON |
DUCHESS AB |
|
6 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
7 JESSE FINNERTY |
DUCHESS AB |
|
8 DAWSON JOHNSON |
STRATHMORE, AB |
|
9 CHASE HOFER |
MAGRATH AB |
|
10 STETSON VEST |
CHILDRESS TX |
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
2 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
3 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
4 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
5 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
6 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
7 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
8 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
9 DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
10 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
SAT SEP 24 2016 |
|
1 TYLER LEISCHNER |
OLDS AB |
|
2 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
3 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
4 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
5 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
6 BRAD SOMMERFELDT |
CARDSTON AB |
|
7 CHAD JOHNSON |
DEL BONITA AB |
|
8 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
9 KYLE FODEN |
NANTON AB |
|
10 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
11 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
12 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
13 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
14 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
15 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
16 DEVEN GERWATOSKI |
PONOKA AB |
|
17 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
18 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
2 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
3 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
4 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
5 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
6 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
|
7 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
8 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
9 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
2 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
3 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
4 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
5 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
6 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
7 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
8 WILL STOVALL |
COCHRANE, AB |
|
9 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
|
10 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
SAT SEP 24 2016 |
|
1 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
2 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
3 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
4 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
5 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
6 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
7 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
8 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
9 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
10 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
11 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
12 JEREMY KRYWCUN |
LANGDON AB |
|
13 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
14 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
|
2 CHANCE BARRASS |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
3 DAWSON HAY |
WILDWOOD AB |
|
4 DAWSON DAHM |
DUFFIELD AB |
|
5 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 TANNER YOUNG |
SYLVAN LAKE, AB |
|
2 DANNY VANDENAMEELE |
LANGENBERG, SK |
|
3 LANE LINK |
MAPLE CREEK SK |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 CANDACE LEFEBVRE |
ARDROSSON, AB |
|
2 CAROL WILSON |
CARDSTON AB |
|
3 YANA AITKEN |
CARDSTON, AB |
|
4 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
5 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
6 BRADI WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
7 CORINA DIXON |
LACOMBE AB |
|
8 JESSA GALLOWAY |
PONOKA AB |
|
9 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW AB |
|
10 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
11 KAYE STOESSER |
CARSTAIRS AB |
|
12 TANA MILLARD |
INNISFAIL, AB |
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 BRAIDY HOWES |
METISKOW AB |
|
2 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
3 FRANCES HARGRAVE |
BROOKS AB |
|
4 CARMAN POZZOBON |
ALERGROVE, BC |
|
5 RACHEL JONES |
IRMA, AB |
|
6 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
7 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
8 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
9 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
10 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
11 MARCI WILSON |
GLEICHEN AB |
|
12 TAYLOR SHIELDS |
COCHRANE AB |
|
13 NIKI FLUNDRA |
PINCHER CREEK, AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
SAT SEP 24 2016 |
|
1 BOBBIE GOODWIN |
CRANBROOK BC |
|
2 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
3 ROSALYN HARPE |
PEACE RIVER AB |
|
4 CHELSEY CARLIER |
MEDICINE HAT AB |
|
5 SHANNON LEGUERRIER |
DONALDA AB |
|
6 RENIE SCHNITZLER |
VANSCOY SK |
|
7 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
8 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
9 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
10 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
11 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
12 CATHY GRANT |
GRANTON ON |
|
13 ELAINA BLACK |
COCHRANE AB |
|
14 CATHY BUECKERT |
VANDERHOOF BC |
|
15 ODESSA GERARD |
SAVONA, BC |
|
16 TRINA MARSHALL |
CYPRESS COUNTY AB |
|
17 CORA WUTCH |
MEDICINE HAT |
|
18 DIANE SEWELL |
SUNDRE, AB |
|
19 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
20 NANCY CSABAY |
TABER AB |
|
21 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
22 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
23 MARY ANN TOOHEY |
CONSORT AB |
|
24 JENNA O'REILLY |
MILLARVILLE AB |
|
25 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
26 VALERIE GILLESPIE |
FINNIGAN AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 JW HART |
HANNA, AB |
|
2 JUSTIN MAGUIRE |
SIK SIKA, AB |
|
3 DIXON TATTRIE |
YOUNGSTOWN, AB |
|
4 MATT HOWARD |
MUNSON, AB |
|
5 NATHAN CARTER |
VIKING, AB |
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 LUKE FERBER |
IRRICANA, AB |
|
2 QUINTEN TAYLOR |
PARKLAND, AB |
|
3 DYLAN CONNERS |
BLUFFTON, AB |
|
4 JUSTIN ARKSEY |
SYLVAN LAKE, AB |
|
5 WILLIAM BARROWS |
FORMOST, AB |
|
6 BLAKE LINK |
MAPLE CREEK, SK |
|
7 WESTON DAVIDSON |
STRONGFIELD, SASK |
|
8 CARTER SAHLI |
RED DEER, AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 7:00PM |
FRI SEPT 23 2016 |
|
1 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KYLE CHAPPEL |
GRAVELBOURG SK |
|
2 JACOB MINOR |
ELLERSBURG, WA |
|
GARRETT ROGERS |
BAKER CITY, OR |
|
3 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
4 KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
5 KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
6 TEL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
7 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
|
JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
|
8 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
PERFORMANCE: #2 7:00PM |
SAT SEPT 24 2016 |
|
1 JEREMY BUHLER |
ARROWWOOD AB |
|
LEVI SIMPSON |
PONOKA AB |
|
2 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
3 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
4 JACE LAMBERT |
LANGLEY BC |
|
COLE LAMBERT |
LANGLEY BC |
|
5 CLINT BUHLER |
OKOTOKS AB |
|
ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
6 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
7 BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
8 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
SAT SEP 24 2016 |
|
1 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
2 DOUG WILKINSON |
ARROWWOOD AB |
|
BILL MANNESS |
DIDSBURY AB |
|
3 CLINT MADDOX |
ECKVILLE AB |
|
JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
4 CLAY ULLERY |
TWO HILLS AB |
|
RILEY WILSON |
CARDSTON AB |
|
5 TUFTIN MCLEOD |
WALDECK, SASK |
|
TAYLOR WUDRICH |
BOW ISLAND, AB |
|
6 BRETT BUSS |
PONOKA AB |
|
KLAY WHYTE |
AIRDRIE AB |
|
7 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
8 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
9 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
10 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
|
|
|
|
|
|