|
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
|
EVENT DRAW FOR ARMSTRONG IPE & STAMPEDE
Armstrong, British Columbia
August 31 - September 3, 2016 |
ARMSTRONG IPE & STAMPEDE |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
CS U-96 UNIT DOCTOR |
2 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
CS R-37 RAVEN HILLS |
3 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
CS N-7 NUTTY CHAMPAGNE |
4 LAYTON GREEN |
MEETING CREEK AB |
CS N-57 NEEDS AJAX |
5 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
CS K-45 KNIGHT ROCKET |
6 CHET JOHNSON |
DOUGLAS, WY |
CS Y-8 YUPPIE BUBBLES |
7 TYLER CORRINGTON |
HASTINGS MN |
CS M-64 MATA FACT |
8 JEREMY RUSSELL |
NANTON AB |
CS L-14 LUSH MARGIE |
RR |
|
CS L-2 LABELED MONEY |
RR |
|
CS Y-6 YODI NEWS |
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 LANE WATT |
OKOTOKS AB |
OS T7 STONE CROSSING |
2 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
OS M40 BAR STAR |
3 DUSTY HAUSAUER |
DICKINSON ND |
OS 530 QUITTIN TIME |
4 TROY CROWSER |
WHITEWOOD SD |
NS 242 GET SMART |
5 CHUCK SCHMIDT |
KELDRON SD |
OS L7 AMERICAN SISTER |
6 TYREL LARSEN |
INGLIS MB |
NS 14 RAMBLE ON |
7 ZEKE THURSTON |
BIG VALLEY AB |
NS 948 KICK'N IT |
8 COLEMAN WATT |
HARDISTY AB |
NS 40 BLACK MAMBA |
9 AUDY REED |
SPARMAN, TX |
OS 508 LUNATIC PARTY |
10 CLAY ELLIOTT |
NANTON AB |
NS 11 DODGE AVENGER |
RR |
|
OS U80 BLUE WALKING |
RR |
|
NS B11 JARRETT |
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
CS Y-59 YOUNG CARMA |
2 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
CS Y-36 YANGTEZ CHERRY |
3 KAILA MUSSELL |
CHILLIWACK BC |
CS U-01 UNTIL KAMLOOPS |
RR |
|
CS W-7 WIGGLE LIZARD |
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
OS 70 SUDDEN IMPACT |
2 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
CS T-46 TWILIGHT MOON |
3 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
CS Y-39 YIP ALLOY |
4 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
CS Y-38 YESTERDAYS DELIVERY |
5 COLTON MELBY |
BURNEYVILLE, OK |
CS T-65 TIGER WARRIOR |
RR |
|
CS Y-96 YOGA RELEASE |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 WYATT DENNY |
MINDEN, NV |
C R-19 ROLL OVER |
2 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
C L-36 LICORICE BABY |
3 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
C S-9 SEPTEMBER SKIES |
4 LUKE CREASY |
BROWNFIELD AB |
C R-25 RYE WHISKEY |
RR |
|
C M-28 MAIDEN CHICK |
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
N 239 MY MISTAKE |
2 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
N X07 CALL ME KINDRA |
3 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
O V-9 VEE BAR NINE |
4 GAVIN DEROSE |
KAMLOOPS BC |
O R24 LINE PRIDE |
5 TATE HARTELL |
STRATHMORE AB |
N X81 SPILLED PERFUME |
RR |
|
O 230 WEDDING BELLS |
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 CASEY BREUER |
MANDAN ND |
C S-19 STARBURST ROLLY |
2 TY BREUER |
MANDAN ND |
C N-8 NOBEL PRIZE |
3 TANNER AUS |
GRANITE FALLS MN |
C Y-55 YOUNGSTOWN ROCKET |
4 ORIN LARSEN |
INGLIS, MB |
C Y-5 YOU SEE ME |
5 KODY LAMB |
SHERWOOD PARK AB |
C Y-63 YODELLING ALABAMA |
6 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
C U-12 UPPER HILLS |
7 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
C R-81 RAPPER MARGIE |
8 COLE GOODINE |
CARBON AB |
C X-29 XFACTOR DUST |
RR |
|
C U-19 UNHOLY ROLLY |
RR |
|
C R-55 REBEL WARRIOR |
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
O 83 OPEN RANGE |
2 JR VEZAIN |
COWLEY WY |
C S-83 SPECIAL DELIVERY |
3 RC LANDINGHAM |
PENDLETON OR |
O 723 ICY CREEK |
4 GRANT DENNY |
MINDON, NV |
O S91 AMERICAN THUMPER |
5 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
O J-9 JAY BAR NINE |
6 CALEB BENNETT |
TREMONTON , UT |
O 41 RIVER REFLECTION |
7 JAKE VOLD |
AIRDRIE AB |
O M22 OLS TUBS ROSS RIVER |
8 COLIN ADAMS |
DELORAINE MB |
O Q180 PAINT BRUSH |
9 JESSEY LANNIN |
FORT SASKATCHEWAN AB |
O L10 BUCKWHEAT |
RR |
|
O Z35 DALLAS STEAM'S SEXY BUCKS |
RR |
|
O 7 MISS MOLLY |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 ROCKY MCDONALD |
HACHITA NM |
CB 210 CREEPIN |
2 ROREY MAIER |
TIMBER LAKE, SD |
CB -126 JUKEBOX HERO |
3 CODY TEEL |
KOUNTZE, TX |
CB -193 COMPTON BOUND |
4 TREVOR KASTNER |
ARDMORE, OK |
CB 949 LOWLIFE |
5 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
CB 202 SWEET LIKE SUGAR |
6 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
CB 003 WRANGLERS EXTREME |
7 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
CB 201 LEGIT |
8 DARRYN BIRD |
AUSTRALIA |
CB 106 PREACHER |
9 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
CB -125 WOUNDED WARRIOR |
10 TANNER GIRLETZ |
CEREAL AB |
CB 85 SCUTTLE BUTT |
RR |
|
CB -201 NIGHT MOVES |
RR |
|
CB -11 BIG RED |
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 DAKOTA BUTTAR |
KINDERSLEY SK |
OB 805 MEMPHIS |
2 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
OB 116 CHIP SHOT |
3 ZANE LAMBERT |
PONOKA, AB |
OB L28 BANDERA |
4 GARRETT GREEN |
MEETING CREEK AB |
OB 724 DAKOTA JOE |
5 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
OB 372 JUST ASK ME |
6 FABIAN DUECK |
ACME, AB |
OB T01 NO GOOD DEED |
7 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
OB 108 CLOUDS IN MY COFFEE |
RR |
|
OB 108 CLOUDS IN MY COFFEE |
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
CB 776 WYOMING STORM |
2 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
CB 22 DAY DRINKING |
3 TIMOTHY LIPSETT |
LUMSDEN SK |
CB -105 UPTOWN FUNK |
4 MATT O'FLYNN |
QUESNEL, BC |
CB 919 HAIR OF THE DOG |
5 ERIC ISABELLE |
AIRDRIE AB |
CB -902 GANGSTER PARADISE |
6 BRADLEY INGERSOLL |
WHITECOURT, AB |
CB -205 ROCKIN OUT |
RR |
|
CB 133 BURCH SLAP |
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 LANE CORK |
QUESNEL BC |
OB 96 TENNESSEE WHISKEY |
2 DUSTIN TOMPKINS |
WIMBORNE AB |
OB 724 DAKOTA JOE |
RR |
|
OB 069 BRAHMA BOOTS CHROME |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
2 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
3 KOLTON SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
4 SHAY CARROLL |
HICO, TX |
|
5 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
6 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
7 JAKE HANNUM |
PLAIN CITY UT |
|
8 MATT SHIOZAWA |
CHUBBUCK ID |
|
9 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
10 JUSTIN MALONE |
HOOPER, UT |
|
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
2 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
3 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
4 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
5 CHAD JOHNSON |
DEL BONITA AB |
|
6 RUSSELL CARDOZA |
TERREBONNE, OR |
|
7 DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
8 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
9 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
10 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
2 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
3 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
4 RANDALL CARLISLE |
Athens, LA |
|
5 BLAIR BURK |
DURANT OK |
|
6 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
7 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
8 SCOT MEEKS |
AIRDRIE, AB |
|
9 RYAN JARRETT |
COMANCHE OK |
|
10 SHANE HANCHEY |
SULPHUR LA |
|
11 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
12 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
2 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
3 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
4 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
5 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
6 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
7 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
8 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
9 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
10 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
11 STETSON VEST |
CHILDRESS TX |
|
12 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
13 RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
14 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
2 JEREMY KRYWCUN |
LANGDON AB |
|
3 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
4 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
5 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
6 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
2 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
3 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
4 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
5 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
6 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
7 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
8 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
9 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
|
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
2 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
3 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
4 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
5 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
6 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
7 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
8 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
9 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
2 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
3 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
4 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
5 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
6 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
7 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
8 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
9 WILL STOVALL |
COCHRANE, AB |
|
10 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
11 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
12 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 BENETTE LITTLE |
ARDMORE OK |
|
2 KELLIE COLLIER |
HEREFORD, TX |
|
3 MELISSA THIESSEN |
STETTLER AB |
|
4 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
5 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
6 VANESSA LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
7 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
8 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
9 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
10 MARY WALKER |
ENNIS TX |
|
11 NANCY CSABAY |
TABER AB |
|
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 CARMAN POZZOBON |
ALERGROVE, BC |
|
2 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS BC |
|
3 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
4 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
5 TRACEY MORRIS |
MERRITT BC |
|
6 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
7 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
8 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW AB |
|
9 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
10 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
11 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 BOBBIE GOODWIN |
CRANBROOK BC |
|
2 BROOK ROBERTSON |
FORT ASSINIBOINE AB |
|
3 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
4 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
5 ELAINA BLACK |
COCHRANE AB |
|
6 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
7 LANA SPROULE |
PINCHER CREEK AB |
|
8 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
9 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
10 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
11 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
12 TAYLOR JACOB |
CARMINE TX |
|
13 CATHY GRANT |
GRANTON ON |
|
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
2 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
3 TAYLOR SHIELDS |
COCHRANE AB |
|
4 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
5 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
6 BRAIDY HOWES |
METISKOW AB |
|
7 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
8 JANE MELBY |
BURNEYVILLE OK |
|
9 CAYLA MELBY |
BURNEYVILLE OK |
|
10 JOLEEN SEITZ |
SAVONA BC |
|
11 JACKIE GANTER |
ABILENE TX |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 8:00PM |
WED AUG 31 2016 |
|
1 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
2 CLAY ULLERY |
TWO HILLS AB |
|
RILEY WILSON |
CARDSTON AB |
|
3 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
4 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
5 KENTON FAWCETT |
PONOKA AB |
|
MATT FAWCETT |
STETTLER AB |
|
6 JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
7 MIKE BEERS |
KAMLOOPS BC |
|
JAKE RODRIGUEZ |
LIVERMORE, CA |
|
PERFORMANCE: #2 8:00PM |
THR SEPT 1 2016 |
|
1 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
2 TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
3 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
4 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
5 KELLY BUHLER |
MONTE CREEK BC |
|
WALKER GALLOWAY |
PONOKA, AB |
|
6 DOUG WILKINSON |
ARROWWOOD AB |
|
MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
7 DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
RUSSELL CARDOZA |
TERREBONNE, OR |
|
8 LEVI SIMPSON |
PONOKA AB |
|
JEREMY BUHLER |
ARROWWOOD AB |
|
PERFORMANCE: #3 8:00PM |
FRI SEPT 2 2016 |
|
1 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
2 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
3 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
4 JACOB MINOR |
ELLERSBURG, WA |
|
GARRETT ROGERS |
BAKER CITY, OR |
|
5 CLINT BUHLER |
OKOTOKS AB |
|
ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
6 TROY FISCHER |
MAYERTHORPE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
7 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
|
8 KLAY WHYTE |
AIRDRIE AB |
|
BRETT BUSS |
PONOKA AB |
|
9 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
10 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
RYON TITTEL |
PUEBLO CO |
|
PERFORMANCE: #4 8:00PM |
SAT SEPT 3 2016 |
|
1 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
2 KOLTON SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
SHAY CARROLL |
HICO, TX |
|
3 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
4 DALTON KRAFT |
IRVINE AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT AB |
|
5 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
RILEY ROY |
STRATHMORE AB |
|
6 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
7 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
8 KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
|
|
|
|
|
|