JASPER HERITAGE RODEO |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 SAM KELTS |
STAVELY AB |
BS 118 BIG BOY |
2 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
NS 548 WYATT'S SHADOW |
3 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
BS 11 DODGE AVENGER |
4 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
NS 840 DARK REMARK |
5 AUDY REED |
SPARMAN, TX |
NS 948 KICK'N IT |
6 CLAY ELLIOTT |
NANTON AB |
NS 346 ROSE PETLE |
RR |
|
NS 94 WHISKEY WHISPERS |
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
NS -35 WINTERING HILLS |
2 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
NS 242 GET SMART |
3 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
BS B11 JARRETT |
4 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
NS 40 BLACK MAMBA |
5 COLEMAN WATT |
HARDISTY AB |
BS J14 DAYS AND NIGHTS |
6 LANE WATT |
OKOTOKS AB |
NS 014 RAMBLE ON |
RR |
|
NS 813 MIGHTY HIGH |
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 KAILA MUSSELL |
CHILLIWACK BC |
BS 11 DODGE AVENGER |
2 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
NS 238 SMOKE SIGNAL |
3 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
NS 948 KICK'N IT |
4 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
NS 548 WYATT'S SHADOW |
5 CHASE ZWEIFEL |
PARADISE HILL, SK |
BS 118 BIG BOY |
6 TOM KNIGHT |
SYNDER, TX |
NS 840 DARK REMARK |
RR |
|
NS 346 ROSE PETLE |
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
BS J14 DAYS AND NIGHTS |
2 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
NS 813 MIGHTY HIGH |
3 RICKY WARREN |
HUDSONS HOPE, BC |
NS 749 DARKSIDE |
4 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
BS B11 JARRETT |
5 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
NS -35 WINTERING HILLS |
RR |
|
NS 40 BLACK MAMBA |
RR |
|
BS -2 UNDER DOG |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 JR VEZAIN |
COWLEY WY |
N 013 HI VOLTAGE |
2 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
N 118 STEVIE KNICKS |
3 KODY LAMB |
SHERWOOD PARK AB |
N 604 MCARTY ROSE |
4 COLIN ADAMS |
DELORAINE MB |
B 024 SHOOTING STAR |
5 JAKE VOLD |
AIRDRIE AB |
B S9 COORS ORIGINAL |
6 CALEB BENNETT |
TREMONTON , UT |
N 239 MY MISTAKE |
RR |
|
B X07 CALL ME KINDRA |
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
N 011 BOOZE CRUZ |
2 COLE GOODINE |
CARBON AB |
B X81 SPILLED PERFUME |
3 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
B 60 REAY BAY |
4 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
B 13 LUCKY CHARM |
5 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
N 677 A K A |
6 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
N 844 CRAZY ALICE |
RR |
|
N 024 BAHAMA MAMA |
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
N 013 HI VOLTAGE |
2 ROBERT AUBREY |
HANNA, AB |
N 026 CANDY ALICE |
3 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
N 223 FAT ELVIS |
4 WYATT MAINES |
MAPLE CREEK SK |
B 024 SHOOTING STAR |
5 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
B S9 COORS ORIGINAL |
RR |
|
N 604 MCARTY ROSE |
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 VANCE KREMP |
FORT SASKATCHEWAN AB |
N 677 A K A |
2 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
B 60 REAY BAY |
3 GAVIN DEROSE |
KAMLOOPS BC |
N 024 BAHAMA MAMA |
4 TATE HARTELL |
STRATHMORE AB |
N 844 CRAZY ALICE |
RR |
|
B 13 LUCKY CHARM |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 GARRETT GREEN |
MEETING CREEK AB |
NB X4 HIPPY DANCE |
2 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
NB Z23 DISCO |
3 ZANE LAMBERT |
PONOKA, AB |
NB 923 AURORA |
RR |
|
NB Z1 GYPSY MOON |
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
NB Z13 CHICKEN OUT |
2 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
NB 924 COOL POP |
3 TANNER GIRLETZ |
CEREAL AB |
NB 203 KILL SWITCH |
RR |
|
NB 240 MONEY MILL |
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
NB Z23 DISCO |
2 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
NB Z1 GYPSY MOON |
3 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
NB X4 HIPPY DANCE |
4 ERIC ISABELLE |
AIRDRIE AB |
NB 240 MONEY MILL |
RR |
|
NB 923 AURORA |
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 TIMOTHY LIPSETT |
LUMSDEN SK |
NB 924 COOL POP |
RR |
|
NB 203 KILL SWITCH |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
2 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
3 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
4 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
5 RANDALL CARLISLE |
Athens, LA |
|
6 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
7 SCOT MEEKS |
AIRDRIE, AB |
|
8 DEVEN GERWATOSKI |
PONOKA AB |
|
9 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
10 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
11 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
2 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
3 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
4 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
5 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
6 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
7 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
8 JAKE HANNUM |
PLAIN CITY UT |
|
9 MATT SHIOZAWA |
CHUBBUCK ID |
|
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
2 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
3 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
4 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
5 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
6 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
7 CLINT ARAVE |
BLACKFOOT ID |
|
8 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
9 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
10 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
11 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
2 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
3 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
4 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
5 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
6 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 COOPER TROTZ |
COLEMAN AB |
|
2 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
3 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
4 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
5 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
6 WILL STOVALL |
COCHRANE, AB |
|
7 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
8 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
9 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
10 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
11 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
2 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
3 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
4 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
5 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
6 LUKE SIMONIN |
NARAMATA BC |
|
7 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
8 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
2 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
3 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
4 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
5 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
6 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
7 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
8 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
9 DEAN MCINTYRE |
WICKENBURG, AZ |
|
10 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
11 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
2 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
3 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
4 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
5 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
6 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
7 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
8 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 CODY LANE |
LLOYDMINSTER, SK |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 CHANCE BARRASS |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
2 CHASE ZWEIFEL |
PARADISE HILL, SK |
|
3 TOM KNIGHT |
SYNDER, TX |
|
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 DAWSON HAY |
WILDWOOD AB |
|
2 DAWSON DAHM |
DUFFIELD AB |
|
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
|
2 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
|
3 RICKY WARREN |
HUDSONS HOPE, BC |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 TANNER YOUNG |
SYLVAN LAKE, AB |
|
2 DANNY VANDENAMEELE |
LANGENBERG, SK |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 LANE LINK |
MAPLE CREEK SK |
|
2 CONNOR HAMILTON |
CALGARY AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
2 NANCY CSABAY |
TABER AB |
|
3 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
4 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
5 LANA SPROULE |
PINCHER CREEK AB |
|
6 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
7 BROOK ROBERTSON |
FORT ASSINIBOINE AB |
|
8 KIM BABCOCK |
COCHRANE, AB |
|
9 TARA MULDOON |
HINTON AB |
|
10 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
11 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
2 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
3 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
4 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
5 BOBBIE GOODWIN |
CRANBROOK BC |
|
6 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
7 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
8 CANDACE LEFEBVRE |
ARDROSSON, AB |
|
9 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
10 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
11 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
2 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
3 CARMAN POZZOBON |
ALERGROVE, BC |
|
4 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
5 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW AB |
|
6 BRADI WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
7 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
8 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
2 KIRSTEN GJERDE |
PONOKA AB |
|
3 JOLEEN SEITZ |
SAVONA BC |
|
4 KAYLA TYSON |
QUALICUM BEACH BC |
|
5 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
6 BRANDY MCPHEE |
EDSON AB |
|
7 ROSALYN HARPE |
PEACE RIVER AB |
|
8 SUSAN GULICK |
WETASKIWIN, AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
WED AUG 17 2016 |
|
1 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
2 WALKER GALLOWAY |
PONOKA, AB |
|
KELLY BUHLER |
MONTE CREEK BC |
|
3 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
4 KODY POTTS |
CLYDE AB |
|
TREY GALLAIS |
SUNDRE, AB |
|
5 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
6 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
STACY CORNET |
BRANT AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:00PM |
THR AUG 18 2016 |
|
1 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
RYON TITTEL |
PUEBLO CO |
|
2 CLINT BUHLER |
OKOTOKS AB |
|
ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
3 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
4 TROY FISCHER |
MAYERTHORPE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
5 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
6 JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
PERFORMANCE: #3 6:00PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 MATT FAWCETT |
STETTLER AB |
|
KENTON FAWCETT |
PONOKA AB |
|
2 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
3 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
4 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
5 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
6 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
PERFORMANCE: #4 6:00PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
2 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KYLE CHAPPEL |
GRAVELBOURG SK |
|
3 JONAH ANTOINE |
CASH CREEK, BC |
|
RILEY ISNARDY |
CASHE CREEK, BC |
|
4 TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
5 DALTON KRAFT |
IRVINE AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT AB |
|
6 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
7 RILEY ROY |
STRATHMORE AB |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
|
|
|
|
|
|