EVENT LISTING FOR NORTH PEACE STAMPEDE |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
KKS 733 FLASH DANCE |
2 JUSTIN MESTON |
TEES AB |
KS 621 SILICONE VALLEY |
3 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
KS 376 TOUCH OF FROST |
4 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
KKS 714 DESERT WIND |
5 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
KKS 756 WHAT ABOUT ME |
6 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
KKS 732 SPARKS FLY |
7 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
KS 632 RETRO CHICK |
RR |
|
KKS 357 JOURNAL KEEPER |
RR |
|
KKS 601 DODGE CITY |
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 CLAY ELLIOTT |
NANTON AB |
KS 236 DARK SHADOW |
2 AUDY REED |
SPARMAN, TX |
KS 032 MYSTIC RIVER |
3 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
KS 541 PAPER CLIP |
4 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
KS 617 SHOW & TELL |
5 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
KKS 272 COAL BANK |
6 SAM KELTS |
STAVELY AB |
KKS 419 COVER STORY |
7 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
KKS 348 ALLEY CONE |
8 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
KS 531 GONE COUNTRY |
RR |
|
KS 758 AVALANCHE |
RR |
|
KKS 945 |
RR |
|
KKS 264 STARS ALIVE |
RR |
|
KS 990 |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 DUSTY LAVALLEY |
BEZANSON AB |
K 537 ALLEY STREET |
2 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
KK 776 FORGET ME NOT |
3 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
KK 066 WILD CHILD |
4 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
KK 472 TRIPLE CROWN |
RR |
|
KK 456 FREE TRADE |
RR |
|
KK 534 |
RR |
|
KK 726 BRAHMA BOOTS ARISTOCAT |
RR |
|
K 828 |
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
KK 523 CASTLE MOUNTAIN |
2 COLIN ADAMS |
DELORAINE MB |
KK 072 SPORTS SELECT |
3 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
K 607 REMIND ME |
4 COLE GOODINE |
CARBON AB |
K 763 SHADOWS FALL |
5 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
K 002 THREE REASONS |
RR |
|
KK 357 |
RR |
|
KK 055 THREE WINGS |
RR |
|
K 594 |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 ERIC ISABELLE |
AIRDRIE AB |
KB 190 BLIND SPOT |
RR |
|
KKB 918 LAST RESORT |
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 ZANE LAMBERT |
PONOKA, AB |
KKB 918 LAST RESORT |
2 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
KKB 192 MAGIC SHOW |
3 MATT O'FLYNN |
QUESNEL, BC |
KKB 194 FLIGHT PLAN |
4 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
KB 06 EVERYDAY HUSTLER |
5 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
KKB S119 BRAHMA BOOTS HOUDINI MAGIC |
6 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
KB 201 ROCK THIS WAY |
7 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL |
8 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
KKB 127 ALL FIRED UP |
9 TIMOTHY LIPSETT |
LUMSDEN SK |
KB 277 GOOSE BUMPS |
RR |
|
KKB 112 POKER CHIP |
RR |
|
KB 15 ANYTHING GOES |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 TROY REESE |
VALLEY VIEW AB |
|
2 AARON MILLER |
CREMONA, AB |
|
3 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
4 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
5 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
6 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
7 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
8 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
9 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
10 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
11 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
12 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
13 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
14 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
2 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
3 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
4 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
5 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
6 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
7 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
8 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
9 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
10 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
11 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
12 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
13 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
14 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
15 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
16 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
17 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
18 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 BRADY BETLAMINI |
WINFIELD, AB |
|
2 RODE VOLD |
PONOKA AB |
|
3 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
4 TRACE NICKOLSON |
TABER AB |
|
5 JESS COWIE |
FOREMOST AB |
|
6 JOE GUZE |
DRAYTON VALLEY AB |
|
7 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
8 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
9 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
10 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
|
11 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
12 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
13 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
14 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
15 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
16 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
17 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
18 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
2 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
3 DEAN MCINTYRE |
WICKENBURG, AZ |
|
4 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
5 WILL STOVALL |
COLUMBUS MT |
|
6 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
7 LUKE SIMONIN |
NARAMATA BC |
|
8 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
9 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
10 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
11 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
12 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
13 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
14 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
15 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
16 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
17 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
18 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
19 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
20 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
21 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
22 BLAKE GAGNON |
RED DEER COUNTY AB |
|
23 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
24 MATT MAILER |
BOTHA AB |
|
25 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 CHANCE BARRASS |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
2 DAWSON HAY |
WILDWOOD AB |
|
3 DAWSON DAHM |
DUFFIELD AB |
|
4 JAKE BURWASH |
NANTON, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
|
2 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
|
3 RICKY WARREN |
HUDSONS HOPE, BC |
|
4 TOM KNIGHT |
SYNDER, TX |
|
5 CODY LANE |
LLOYDMINSTER, SK |
|
6 CHASE ZWEIFEL |
PARADISE HILL, SK |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 LANE LINK |
MAPLE CREEK SK |
|
2 CONNOR HAMILTON |
CALGARY AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 TANNER YOUNG |
SYLVAN LAKE, AB |
|
2 DANNY VANDENAMEELE |
LANGENBERG, SK |
|
3 BAILEY PLAISIER |
OAK LAKE, MB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
2 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
3 CARMAN POZZOBON |
SAVONA BC |
|
4 BROOK ROBERTSON |
FORT ASSINIBOINE AB |
|
5 KIRSTEN GJERDE |
PONOKA AB |
|
6 JESSIE VANDENBROEK |
PONOKA, AB |
|
7 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
8 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
9 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
10 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
11 JENNIFER ROBINSON |
SEXSMITH, AB |
|
12 KAYLEA ARGENT |
GROUNDBIRCH BC |
|
13 JAYDEN CROWE |
NANTON AB |
|
14 ROSALYN HARPE |
PEACE RIVER AB |
|
15 CORINA DIXON |
LACOMBE AB |
|
16 JESSA GALLOWAY |
PONOKA AB |
|
17 BRETT WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
18 LANE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
19 AMANDA DUERR |
FULDA SK |
|
20 DIANE SEWELL |
SUNDRE, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
2 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
3 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
4 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
5 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
6 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
7 JODI DOENZ |
MILK RIVER, AB |
|
8 TAYLOR COX |
PEACE RIVER AB |
|
9 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
10 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
11 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
12 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
13 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS BC |
|
14 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
15 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
16 TAYLOR SHIELDS |
COCHRANE AB |
|
17 RYLEE SHIELDS |
COCHRANE, AB |
|
18 BRITTANY GRANT |
GRANTON ON |
|
19 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
20 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
21 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
22 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
23 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
24 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
25 JENNA O'REILLY |
MILLARVILLE AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:30PM |
SAT AUG 6 2016 |
|
1 COLT CORNET |
BRANT, AB |
|
LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
2 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
3 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
4 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
5 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
6 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
7 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
8 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
CLINT MADDOX |
ECKVILLE AB |
|
9 JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
10 TROY FISCHER |
MAYERTHORPE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:30PM |
SUN AUG 7 2016 |
|
1 DALTON KRAFT |
IRVINE AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT AB |
|
2 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
3 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KENTON FAWCETT |
PONOKA AB |
|
4 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
STACY CORNET |
BRANT AB |
|
5 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
6 TRAVIS BOOTH |
CALGARY AB |
|
CLINT WESTON |
CARDSTON AB |
|
7 TRISTIN WOOLSEY |
NANTON, AB |
|
KIEL WILSON |
OKOTOKS, AB |
|
8 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
9 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
10 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
11 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
12 LEVI SIMPSON |
PONOKA AB |
|
JEREMY BUHLER |
ARROWWOOD AB |
|
13 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
14 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
|
|
|
|
|
|