CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION |
Rodeo Draw - CRANBROOK PRO RODEO'
Cranbrook, BC
August 15-17, 2014
SLACK ORDER: TDR, SW, LBR
|
EVENT :SADDLE BRONC |
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 LAYTON GREEN |
MEETING CREEK AB |
JDS 21 RIP N ZIP |
2 CLAY ELLIOTT |
NANTON AB |
VS X55 GRINGO |
3 DUSTIN SIPPOLA |
NANTON, AB |
VS 904 DYNAMITE JACK |
4 DELANO KJOS |
FORT ST JOHN BC |
VS 2 APACHE TRAIL |
5 JEREMY RUSSELL |
NANTON AB |
JDS 70 PATCHES |
6 COLE NEELY |
DUCHESS AB |
JDS 605 DOMESTIC SHADOWS |
7 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
VS 233 FRANKLIN HEIGHTS |
8 JAKE BROWN |
PONOKA, AB |
VS 203 FOOLS TURN |
9 COLEMAN WATT |
HARDISTY AB |
JD 108 BROKEN NOSE |
RR |
|
VS 836 |
RR |
|
VS 200 ROCKET LAUNCHER |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 JEREMY DILLON |
HARDISTY, AB |
VS 233 FRANKLIN HEIGHTS |
2 MARK O'DEMPSEY |
MAYERTHORPE AB |
VS T6 HOT FLASH |
3 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
JDS 605 DOMESTIC SHADOWS |
4 KEIFER WATT |
HARDISTY, AB |
VS B36 MEDIEVAL KNEVIL |
5 SAM KELTS |
MILLARVILLE AB |
JDS 51 MELANCHOLY |
6 JUSTIN BERG |
WAINWRIGHT AB |
VS B11 JARET |
7 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
JDS 70 PATCHES |
8 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
VS 200 ROCKET LAUNCHER |
RR |
|
JDS 19 RADICAL REDNECK |
RR |
|
VS C34 MOVING SHADOWS |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 DUSTY HAUSAUER |
DICKINSON ND |
VS 203 FOOLS TURN |
2 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
JDS 21 RIP N ZIP |
3 RYLAN GEIGER |
BRACKEN SK |
VS X55 GRINGO |
4 TODD HERZOG |
PENHOLD AB |
VS 904 DYNAMITE JACK |
5 JUSTIN MESTON |
TEES AB |
JDS 108 BROKEN NOSE |
6 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
VS 2 APACHE TRAIL |
7 KYLE THOMSON |
LUNDBRECK AB |
JDS 19 RADICAL REDNECK |
RR |
|
JDS 51 MELANCHOLY |
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 ROBERT AUBREY |
HARDISTY, AB |
V 21 LAPLANDER |
2 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
JD 106 BLUE JEANS |
3 COLE GOODINE |
CARBON AB |
JD 724 MACKINAW |
4 JOSEPH FENTIMAN |
NEW ZEALAND |
V X5 CONQUISTADOR |
5 CLAYTON BUNNEY |
CESSFORD AB |
JD 014 TWEETY BIRD |
6 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
JD 55 BLONDIE |
7 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
V X45 GEISHA GIRL |
RR |
|
V T7 DON QUIXOTE |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
V T7 DON QUIXOTE |
2 KYLE BOWERS |
Calgary AB |
JD 012 BOOTLACE |
3 JAKE VOLD |
PONOKA AB |
V Y46 EYE CANDY |
4 COLIN ADAMS |
DELORAINE MB |
JD 014 TWEETY BIRD |
5 JUSTIN RANDLE |
FORT VERMILION, AB |
V 555 SHIFTING SAND |
6 MATT LAIT |
CAYLEY AB |
JD 55 BLONDIE |
RR |
|
V 21 LAPLANDER |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 LUKE CREASY |
BROWNFIELD AB |
V X45 GEISHA GIRL |
2 KODY LAMB |
SHERWOOD PARK AB |
JD 012 BOOTLACE |
3 DUSTAN MCPHEE |
HANLEY SK |
JD 106 BLUE JEANS |
4 RUSS HALLABY |
AIRDRIE AB |
JD 724 MACKINAW |
5 TY TAYPOTAT |
REGINA SK |
V X29 IRON SIDE |
RR |
|
V 555 SHIFTING SAND |
EVENT :BULL RIDING |
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 ADAM JAMISON |
OKOTOKS AB |
VB 943 CHECKERS |
2 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
VB 841 FAKE'N IT |
3 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
VB 801 JAYDER BAYDER |
4 BEAU BROOKS |
COCHRANE AB |
VB 002 HASH BURN |
5 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
VB 916 K ROSE |
RR |
|
VB 917 DIRTY MONEY |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 TY ELLIOTT |
NANTON AB |
VB 004 MILK MAN |
2 JORDAN HANSEN |
OKOTOKS AB |
VB 006 STELLAR REVIVAL |
3 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
VB X11 BLUE RARE |
4 DAKOTA BUTTAR |
KINDERSLEY SK |
VB 010 GREY TOWER |
5 CHAD BESPLUG |
CLARESHOLM AB |
VB 924 PIRATE STYLE |
6 STEVEN TURNER |
COCHRANE AB |
VB X3 SWING DINGER |
7 KYLE LOUDON |
QUEENSLAND AU |
VB 090 BAD ASS JACK |
RR |
|
VB X253 HAIRY SCARY |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 DANIEL HANSEN |
CALGARY AB |
VB 801 JAYDER BAYDER |
2 FABIAN DUECK |
ACME, AB |
VB 916 K ROSE |
3 JAKE WILSON |
STRATHMORE AB |
VB 924 PIRATE STYLE |
4 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
VB 841 FAKE'N IT |
5 BILLY WEST |
CADOGAN AB |
VB 917 DIRTY MONEY |
6 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
VB 002 HASH BURN |
RR |
|
VB 943 CHECKERS |
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
|
2 WAYNE WARKENTIN |
CALMAR AB |
|
3 VIRGIL POFFENROTH |
RISKE CREEK BC |
|
4 NATE BALDWIN |
BLACKFOOT ID |
|
5 CODY ROOD |
BENGOUGH SK |
|
6 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
7 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
8 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
9 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
10 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
11 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 BRAD SOMMERFELDT |
CARDSTON AB |
|
2 SCOT MEEKS |
CLYDE TX |
|
3 MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
4 DARREN ZIEFFLE |
CONSORT AB |
|
5 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
6 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
7 RANDALL CARLISLE |
BATON, LA |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
2 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
3 CHAD JOHNSON |
DEL BONITA AB |
|
4 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
5 MIKE JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
6 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
7 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
8 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
9 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
10 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM SAT AUG 16 2014 |
1 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
2 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
3 MURDOCK KEITH |
CLYDE, AB |
|
4 CLINT ARAVE |
BLACKFOOT ID |
|
5 BRUCE DUNHAM |
INDIAN HEAD SK |
|
6 SHAY KELLER |
ROCKGLEN SK |
|
7 KIRK ROBINSON |
INNISFAIL AB |
|
8 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
9 MORGAN GRANT |
GRANTON ON |
|
EVENT :STEER WRESTLING |
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 HARLEY COLE |
COCHRANE AB |
|
2 WILLIAM BEIERBACH |
MAPLE CREEK SK |
|
3 COOPER TROTZ |
COLEMAN AB |
|
4 DAYTON ROWORTH |
CZAR AB |
|
5 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
6 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
7 LOGAN LEASK |
ROCKY MOUNTAIN HOUSE AB |
|
8 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
9 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
10 CODY SHEAHAN |
INGHAM, AUSTRALIA |
|
11 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 NICHOLAS JENKINS |
HALKIRK AB |
|
2 DARREN ZIEFFLE |
CONSORT AB |
|
3 MATT REEVES |
CROSS PLAINS TX |
|
4 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
5 STEVEN TURNER |
COCHRANE AB |
|
6 DRU MELVIN |
HEBRON NE |
|
7 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
8 MATTHEW MOUSSEAU |
DASHWOOD ON |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE, SK |
|
2 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
3 DUSTIN WALKER |
VANSCOY SK |
|
4 KYLE THOMSON |
LUNDBRECK AB |
|
5 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
6 TRYGVE PUGH |
PONOKA AB |
|
7 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
8 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
9 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
10 JESSIE HEGGIE |
RAYMOND AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM SAT AUG 16 2014 |
1 SCOTT WYZYKOSKI |
RED DEER, AB |
|
2 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
3 MICHEAL TRAUTMAN |
LETHBRIDGE AB |
|
4 COLE RUTLEDGE |
COWLEY AB |
|
5 WYATT DAINES |
INNISFAIL AB |
|
6 BLAKE NEWTON |
DEL BONITA AB |
|
7 DERRIC LAYE |
CADOGAN AB |
|
8 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
9 WADE JOBER |
VIKING AB |
|
10 WADE LANDMARK |
PROVOST AB |
|
11 DENVER ROY |
DALEMEAD, AB |
|
12 TODD WOODWARD |
LETHBRIDGE AB |
|
13 MATT MAILER |
BOTHA AB |
|
14 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
15 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
16 CRAIG GUTHRIE |
PONOKA AB |
|
17 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
18 LEE GRAVES |
CALGARY AB |
|
19 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
20 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
21 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
22 CASEY LAWES |
PROVOST AB |
|
23 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
24 CAM LEESON |
HINTON AB |
|
25 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
26 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
27 JEREMY KRYWCUN |
LANGDON AB |
|
28 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
29 MORGAN GRANT |
GRANTON ON |
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 15 2014 |
|
1 LISA ZACHODA |
OKOTOKS AB |
|
2 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
3 GINELLE TALARICO |
CACHE CREEK BC |
|
4 KAYLA TYSON |
ROBERTS CREEK, BC |
|
5 LACEY STANTON |
EXSHAW AB |
|
6 MELISSA THIESSEN |
STETTLER AB |
|
7 JOLEEN SEITZ |
SAVONA BC |
|
8 JESSIE VANDENBROEK |
PONOKA, AB |
|
9 RAYLEE EDWARDS |
LETHBRIDGE AB |
|
10 KASSI SIMPSON |
LACOMBE AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 16 2014 |
|
1 TAMARAN MOUSSEAU |
DASHWOOD ON |
|
2 NANCY CSABAY |
TABER AB |
|
3 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
4 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
5 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
6 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
7 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
8 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
9 LINDSAY SEARS |
NANTON AB |
|
10 CAROL BARNSON |
RAYMOND AB |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 17 2014 |
|
1 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
2 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
3 GAILEEN BABCOCK |
FORT ST JOHN BC |
|
4 BROOK ROBERTSON |
PONOKA AB |
|
5 AIMEE KAY |
BLUFF DALE TX |
|
6 BRAIDY HOWES |
METISKOW AB |
|
7 SHERRYLYNN JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
8 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
9 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
10 SUNNIE MEIERS |
STRATHMORE AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM SAT AUG 16 2014 |
1 PAMELA MORRISON |
CELISTA BC |
|
2 CATHY GRANT |
GRANTON ON |
|
3 SHANNON NORTHCOTT |
CALGARY AB |
|
4 KIRBY PENTTILA |
COCHRANE, AB |
|
5 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
6 LACI SUITOR |
DUCHESS AB |
|
7 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
8 TACEE SHAW |
CARDSTON AB |
|
9 HAILEY GUNDERSEN |
SUNDRE, AB |
|
10 JEANINE EDGE |
RIMBEY AB |
|
11 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
12 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
13 MELLISA HOLLINGSWORT |
AIRDRIE AB |
|
14 LAUREN BYRNE |
OKOTOKS AB |
|
15 ADEL HANSEN |
OKOTOKS AB |
|
16 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
17 CARLEE JO EDGE |
COCHRANE AB |
|
18 VALERIE GILLESPIE |
FINNIGAN AB |
|
19 KERRY MAYNES |
MAPLE CREEK SK |
|
|
|
|
|