Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
TIMED EVENT DRAW FOR MANITOBA STAMPEDE & EXHIBITION
Morris, Manitoba
July 19-22, 2018
* Finning Canada Pro Rodeo Tour
* Return to main Event Schedule / Approval page

MORRIS MANITOBA STAMPEDE & EXHIBITION
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PM THUR JUL 19 2018
1 BRAD SOMMERFELDT CARDSTON, AB
2 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB
3 LOGAN BIRD NANTON, AB
4 SHAY KELLER ROCKGLEN, SK
5 SCOT MEEKS AIRDRIE, AB
6 SHANE SMITH WIMBORNE, AB
7 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB
8 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB
9 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JUL 20 2018
1 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV
2 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB
3 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB
4 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB
5 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB
6 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB
7 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK
8 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK
9 TYCE MCLEOD WALDECK, SK
10 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC
11 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 21 2018
1 WYATT HAYES VAL MARIE, SK
2 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB
3 AARON MILLER CREMONA, AB
4 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB
5 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS, AB
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB
7 LOGAN HOFER MAGRATH, AB
8 KEELY BONNETT PONOKA AB
9 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB
10 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB
11 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB
12 KY MARSHALL BOWDEN, AB
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JUL 22 2018
1 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB
2 DEAN EDGE RIMBEY AB
3 MURRAY POLE ERSKINE, AB
4 LAYNE SMITH OAK LAKE, MB
5 CLINT RADKE MARYFIELD, SK
6 CODY ROOD BENGOUGH, SK
7 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB
9 RILEY WARREN STETTLER, AB
10 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB
11 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB
   
EVENT: STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 7:00PM THUR JUL 19 2018
1 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK
2 BEN RAMEY PONOKA, AB
3 LUKE GEE STANFORD, MT
4 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB
5 MATT RICHARDSON OLDS, AB
6 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC
7 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT
8 HARLEY COLE OKOTOKS, AB
9 TANNER MILAN COCHRANE AB
10 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JUL 20 2018
1 LUCAS PARKER MARWAYNE, AB
2 STRAWS MILAN COCHRANE AB
3 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB
4 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC
5 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB
6 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB
7 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB
8 BRENDAN LAYE CONSORT, AB
9 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 21 2018
1 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB
2 BAILLIE MILAN COCHRANE AB
3 MATT MAILER BOTHA, AB
4 JEREMY KRYWCUN LANGDON, AB
5 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC
6 TY MASON SPRUCEGROVE, AB
7 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY
8 KAL KLOVANSKY QU'APPELLE, SK
9 KODY DOLLERY CALDWELL, TX
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JUL 22 2018
1 CODY CASSIDY DONALDA, AB
2 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC
3 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK
4 JUSTIN MILLER NEEPAWA, MB
5 CAM LEESON HINTON AB
6 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB
7 BO ANDERSON WATERVALLEY AB
8 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB
9 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB
10 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB
   
EVENT: LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 7:00PM THUR JUL 19 2018
1 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB
2 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB
3 ANGELA GANTER ABILENE, TX
4 JACKIE GANTER ABILENE, TX
5 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX
6 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC
7 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB
8 CATHY GRANT GRANTON ON
9 BAILEE SWITZER ANEROID, SK
10 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB
11 TIANY SCHUSTER KRUM
12 DAWN GERTNER STETTLER, AB
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JUL 20 2018
1 LYNETTE BRODOWAY BROOKS, AB
2 NIKKI HANSEN DICKINSON, ND
3 JAIME HINTON BULVERDE, TX
4 SHAYNA WEIR PONOKA, AB
5 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB
6 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB
7 SHERRYLYNN JOHNSON HENRYETTA, OK
8 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW, AB
9 SHALAYNE LEWIS VERNON, BC
10 ERYN COY HIGH RIVER AB
11 RACHEL KERR KAMLOOPS, BC
12 JENNA O'REILLY MILLARVILLE, AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 21 2018
1 KALI KOTT ELK POINT, AB
2 MARCI LAYE BASHAW, AB
3 HELEN NOWOSAD DEWBERRY, AB
4 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB
5 VALERIE GILLESPIE FINNIGAN AB
6 COLBY GILBERT PONOKA AB
7 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX
8 CHELSEA MOORE POUCE COUPE, BC
9 MORGAN PAGEL BULVERDE, TX
10 CASSANDRA PETERS PLUMAS, MB
11 KAYLEY ANDERSON MINBURN, AB
12 CASEY DACYK PONOKA, AB
13 CYNDA DIDIER ALDER FLATS, AB
14 JESSA GALLOWAY PONOKA, AB
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JUL 22 2018
1 KENDRA EDEY LONGVIEW, AB
2 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB
3 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC
4 DEB GUELLY OKOTOKS AB
5 KRISTIN SHOPPA DECATUR, TX
6 TAYLOR SHIELDS COCHRANE, AB
7 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB
8 REBECCA DALLAIRE PONOKA, AB
9 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB
10 KYLA SIMMONS WEST KELOWNA, BC
   
EVENT: TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PM THUR JUL 19 2018
1 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB
CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB
2 BRADY TRYAN HUNTLEY, MT
KASPER ROY MOSSLEIGH AB
3 ROCKY DALLYN NANTON, AB
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT
4 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB
5 BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK
RILEY ROY STRATHMORE AB
6 LEONARD JOHNSON BRETON, AB
TY JOHNSON BRETON, AB
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI JUL 20 2018
1 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV
TY ELLIS SONNINGDALE, SK
2 DON DEPAOLI LONGVIEW, AB
TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB
3 BRETT BUSS PONOKA, AB
KELLY BUHLER PRITCHARD, BC
4 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB
5 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB
6 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK
TYCE MCLEOD WALDECK, SK
7 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM SAT JUL 21 2018
1 LOGAN BIRD NANTON, AB
STACY CORNET BRANT, AB
2 TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB
TREY GALLAIS SUNDRE, AB
3 TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB
TEL FLEWELLING LACOMBE, AB
4 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB
5 KEELY BONNETT PONOKA AB
LOGAN BONNETT PONOKA, AB
6 LEVI SIMPSON PONOKA, AB
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB
PERFORMANCE: #4 2:00PM SUN JUL 22 2018
1 TRISTAN WILLIAMS PONOKA, AB
ASHTON LEHMANN PAYNTON, SK
2 GRADY BRANDEN BARRHEAD
COLTEN FLETCHER WAINWRIGHT, AB
3 JACE LAMBERT SAVONA, BC
NICK TEIXEIRA KAMLOOPS, BC
4 RILEY WILSON CARDSTON, AB
JACKSON LOUIS VERNON BC
5 CLAY ULLERY TWO HILLS, AB
RILEY WARREN STETTLER, AB
6 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB
CLINT BUHLER OKOTOKS, AB





 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive