Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR K-DAYS RODEO
Edmonton, Alberta
June 20-22, 2018
* Finning Canada Pro Rodeo Tour
* Return to main Event Schedule / Approval page

K-DAYS RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 COBURN BRADSHAW MILFORD, UT C5S 00 DOUBLE D
2 JAKE WRIGHT MITFORD, UT FS 532 SUPER SOX
3 JACOBS CRAWLEY BOERNE, TX FS 811 RED POODLE
4 STERLING CRAWLEY STEPHENVILLE, TX FS 013 JUST MY LUCK
5 TAOS MUNCY CORONA NM C5S 541 BLACK HILLS
6 ZEKE THURSTON BIG VALLEY, AB C5S 15G CLASSIC BEAR
7 TYREL LARSEN INGLIS, MB FS 619 BLUES MAN
8 CLAY ELLIOTT NANTON, AB C5S 1X BIFF
9 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB C5S W40 WD40
10 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB C5S 68 SPITFIRE
RR   C5S G7 LITTLE ROTTEN
RR   C5S P198 BIG LEAGUE
RR   C5S 184 HIGH VALLEY
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 TAYGEN SCHUELKE NEWELL, SD C5S P198 BIG LEAGUE
2 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB C5S 44 BLUE MOON
3 DAWSON HAY WILDWOOD, AB RHS 932 TWEETER
4 SAM KELTS STAVELY, AB C5S 11 THUNDERSTRUCK
5 CALL MARR TWIN BUTTE, AB FS 40 DARK SECRET
6 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC RHS 886 EVANKA
7 LANE WATT HARDISTY, AB FS 228 ANOTHER BLUE
8 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC C5S 80 ROCKSTAR
9 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN FS 529 EVENING MIST
10 CORT SCHEER ELSMERE NE C5S E13 FOX HOLE
RR   C5S 224 BAD INTENTIONS
RR   C5S 1X BIFF
RR   C5S 00 DOUBLE D
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 COLTON MILLER LANCE CREEK, WY C5S 333 KITTY WHISTLE
2 CODY DEMOSS WATERVALLEY, AB C5S 1205 SHATTERED VALLEY
3 JUSTIN BERG CAMROSE, AB C5S 966 HEADACHE
4 ISAAC DIAZ DESDEMONA, TX C5S 81 CURLY BILL
5 BRODY CRESS HILLSDALE, WY RHS 122 TODD
6 DUSTY HAUSAUER DICKINSON, ND C5S X92 NORTHERN LIGHTS
7 CHUCK SCHMIDT KELDRON, SD C5S 184 HIGH VALLEY
8 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB RHS 875 WALL STREET
9 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB C5S 114T TWENTY BELOW
10 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB C5S 18 MR. TWISTER
RR   C5S 2601 JUNIOR BONNER
RR   C5S 15G CLASSIC BEAR
RR   C5S 541 BLACK HILLS
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 CLINT LAYE CADOGAN AB C5 701 EASY MONEY
2 TY TAYPOTAT REGINA, SK F U21 FLAT OUT
3 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB C5 3003 TRUMP CARD
4 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB C5 023 LIL WAYNE
5 TATE HARTELL-MACDONA STRATHMORE, AB C5 H4 CAJUN MAN
6 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV C5 37 ESKIMO FO
7 KODY LAMB SHERWOOD PARK, AB C5 999 CIMARRON
8 CALEB BENNETT TREMONTON , UT C5 F11 BLACK MOON
9 RICHMOND CHAMPION DUBLIN, TX C5 601 BLACK FEATHERS
10 JAKE VOLD AIRDRIE, AB C5 92 MAN CALLED HORSE
RR   F 713 DARK NIGHT
RR   C5 06 SHOW BOY
RR   C5 P38 PILSNER POWER
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 LUKE CREASY BROWNFIELD, AB C5 F13 VIRGIL
2 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB C5 659 HITCH HIKER
3 JACOB STEMO BASHAW, AB F 14 FAR OUT JOHNNY
4 DANTAN BERTSCH EASTEND, SK C5 96 NIGHT LIFE
5 STEVEN DENT MULLEN, NE C5 808 WICHITA
6 JR VEZAIN COWLEY, WY C5 061 ROAD CRUSH
7 TY BREUER MANDAN, ND RH 59 GORDIE
8 TANNER AUS PENNOCK, MN C5 320 PEMMICAN SIN
9 COLIN ADAMS DELORAINE, MB C5 204 MUSHROOM CLOUD
10 WYATT MAINES MAPLE CREEK, SK C5 JO GOODTIMES
RR   C5 X03 CASH N CARRY
RR   C5 H4 CAJUN MAN
RR   C5 92 MAN CALLED HORSE
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 KY MARSHALL BOWDEN, AB C5 F21 BLACK STRAP
2 COLE GOODINE CARBON, AB C5 F11 BLACK MOON
3 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB C5 06 SHOW BOY
4 JUSTIN POLLMILLER WEATHERFORD, OK C5 92 MAN CALLED HORSE
5 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC C5 P38 PILSNER POWER
6 TIM O'CONNELL MARSHALL, MO C5 105 RED ALERT
7 SHANE O'CONNELL RAPID CITY, SD C5 A11 ONEY
8 ORIN LARSEN INGLIS, MB C5 D39 MAKE UP FACE
9 SETH HARDWICK RANCHESTER, WY C5 144 BLACK EYE
10 DEVAN REILLY SHERIDAN, WY C5 77 FABIO
RR   C5 96 NIGHT LIFE
RR   C5 023 LIL WAYNE
RR   C5 2312 JERRY'S PET
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 SAGE KIMZEY STRONGCITY, OK C5B 22 ROTTEN SANDWICH
2 JORDAN SPEARS TERREBONNE, OR C5B 485 FOX NEWS
3 LUKE GEE STANFORD, MT WGB 133 WILLY WONKA
4 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB WGB Y70 CUCKOO KONG
5 NICK TETZ CALGARY, AB C5B 157 FLYIN HIGH
6 KYLE BROWN DIDSBURY, AB WGB A3 OKLAHOMA BLUES
7 ROSCOE JARBOE NEW PLYMOUTH, ID WGB 252 BLUE MONKEY
8 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK C5B 40 DIRECTOR ASSISTANT
9 TREY BENTON HUNTSVILLE, TX C5B T80 CAGE FIGHTER
10 TY ELLIS SONNINGDALE, SK C5B 1 RECHARGE
RR   C5B X17 SOAP STONE
RR   C5B 73 HIPPIES AND COWBOYS
RR   C5B 216 CALLIOPI KING
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB WGB 115 GRAND TORINO
2 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB WGB 33 RAYS LAST JUMP
3 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB OB 450 RED PHEASANT
4 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK C5B 104 HOT RODDY ROAD
5 JORDAN HANSEN CALGARY, AB OB 017 BOMBSHELL
6 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB OB 222 BLACKSTONE AFTER PARTY
7 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB WGB 352 MONKEY SHOT
8 JB MOEN ELROSE, SK WGB 261 APEX
9 JOE FROST RANDLETT, UT WGB 144 RIPPIN ROMEO
10 TY WALLACE COLLBRAN, CO WGB 208 LACE UP
RR   C5B 22 ROTTEN SANDWICH
RR   C5B T80 CAGE FIGHTER
RR   C5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 CODY LEE COVERCHUK MEADOWLAKE, SK C5B X17 SOAP STONE
2 ZANE LAMBERT PONOKA, AB C5B 1102 BIG DIP
3 TOBY COLLINS STEPHENVILLE, TX C5B 304 TALLONS
4 LONNIE WEST CADOGAN, AB C5B 73 HIPPIES AND COWBOYS
5 BROCK RADFORD DEWINTON, AB OB 102 OLS TUBS NICKLE PACKAGE
6 BOUDREAUX CAMPBELL CROCKETT, TX C5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
7 COLE MELANCON SUMNER, TX C5B 157 FLYIN HIGH
8 CHRIS HANSEN CAROLINE, AB C5B 203 LITTLE DIPPER
9 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC OB A32 OLS TUBS ANIKA'S PET
10 MARCOS GLORIA EDMONTON AB OB 069 BRAHMA BOOTS CHROME
RR   C5B 485 FOX NEWS
RR   C5B 1 RECHARGE
RR   C5B 40 DIRECTOR ASSISTANT
     
EVENT: TIE DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 BLANE COX CAMERON, TX  
2 TUF COOPER DECATUR, TX  
3 SHANE HANCHEY SULPHUR, LA  
4 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
5 COOPER MARTIN ALMA, KS  
6 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
7 RYAN JARRETT COMANCHE, OK  
8 TREVOR BRAZILE DECATUR, TX  
9 TAYLOR SANTOS CRESTON, CA  
10 RILEY WARREN STETTLER, AB  
11 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
2 CORY SOLOMON PRAIRIE VIEW, TX  
3 RANDALL CARLISLE Athens, LA  
4 RYLE SMITH OAKDALE, CA  
5 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
6 JAKE PRATT ELLENSBURG, WA  
7 TYSON DURFEY MILLSAP, TX  
8 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK  
9 RHEN RICHARD ROOSEVELT, UT  
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 SCOT MEEKS AIRDRIE, AB  
2 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
3 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
4 STETSON VEST CHILDRESS TX  
5 CADE SWOR CHICO, TX  
6 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
7 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
8 LOGAN BIRD NANTON, AB  
9 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
10 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
     
EVENT: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
2 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
3 COLE EDGE DURANT, OK  
4 JESSE BROWN BAKER CITY, OR  
5 JACOB TALLEY KEATCHIE, LA  
6 TY ERICKSON HELENA, MT  
7 LUKE GEE STANFORD, MT  
8 KODY DOLLERY CALDWELL, TX  
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
2 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
3 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
4 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
5 HARLEY COLE OKOTOKS, AB  
6 TANNER MILAN COCHRANE AB  
7 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT  
8 TYLER WAGUESPACK GONZALES, LA  
9 TYLER PEARSON ATOKA, OK  
10 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
11 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
12 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
2 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
3 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
4 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
5 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
6 LUCAS PARKER MARWAYNE, AB  
7 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
8 BEN RAMEY PONOKA, AB  
9 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
10 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
     
EVENT:LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
2 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
3 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
4 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC  
5 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
6 KELLIE COLLIER HEREFORD, TX  
7 TIANY SCHUSTER KRUM  
8 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
9 JESSICA ROUTIER BUFFALO, SD  
10 CATHY GRANT GRANTON ON  
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
2 KENDRA EDEY LONGVIEW, AB  
3 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB  
4 BAILEE SWITZER ANEROID, SK  
5 STEVI HILLMAN WEATHERFORD, TX  
6 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
7 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
8 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
9 JACKIE GANTER ABILENE, TX  
10 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB  
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 LYNETTE BRODOWAY BROOKS, AB  
2 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
3 TILLAR MURRAY FORTWORTH, TX  
4 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
5 NIKKI HANSEN DICKINSON, ND  
6 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
7 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
8 JAIME HINTON BULVERDE, TX  
9 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
10 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 20 2018  
1 TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
STEVEN DUBY MELBA, ID  
2 CHARLY CRAWFORD STEPHANVILLE, TX  
TREY YATES PUEBLO, CO  
3 CLAY TRYAN BILLINGS, MT  
TRAVIS GRAVES BLUFF DALE, TX  
4 ERICH ROGERS CASA GRANDE, AZ  
RILEY WILSON CARDSTON, AB  
5 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
CLINT BUHLER OKOTOKS, AB  
6 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT, AB  
7 KALEB DRIGGERS STEPHENVILLE, TX  
JUNIOR NOGUEIRA BURLESON,TX  
8 BRADY MINOR ELLENSBURG, WA  
RILEY MINOR ELLENSBURG, WA  
9 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
10 CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
PERFORMANCE: #2 6:30PM SAT JUL 21 2018  
1 RUSSELL CARDOZA TERREBONNE, OR  
CHAD MASTERS CEDARHILL, TN  
2 BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
3 PAUL EAVES MILLSAP, TX  
CLAY SMITH SUNSET, TX  
4 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
5 BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
RILEY ROY STRATHMORE AB  
6 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
7 LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
TY JOHNSON BRETON, AB  
8 COLE POZZOBON BLACKIE, AB  
KYLE SMITH BRANT, AB  
9 ROCKY DALLYN NANTON, AB  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
PERFORMANCE: #3 6:30PM SUN JUL 22 2018  
1 CORY KIDD STETESVILLE, NC  
TRACE PORTER LEESVILLE, LA  
2 CHASE TRYAN HELENA, MT  
BRENTEN HALL JAY, OK  
3 BRETT BUSS PONOKA, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
4 CORY PETSKA MARANA, AZ  
BUBBA BUCKALOO KINGSTON, OK  
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
6 GRADY QUAM CROSSFIELD, AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
7 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
8 LOGAN OLSON STEPHENVILLE, TX  
MATT KASNER CODY, NE  
9 MATT SHERWOOD PIMA, AZ  
WALT WOODARD STEPHENVILLE, TX  
10 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
11 WESLEY THORP STEPHENVILLE, TX  
CODY SNOW STEPHENVILLE, TX  





 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive