Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR BONNYVILLE PRO RODEO
Bonnyville, Alberta
July 27-28, 2018
* Return to main Event Schedule / Approval page

BONNYVILLE PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 JUSTIN BERG CAMROSE, AB FS 40 DARK SECRET
2 LANE WATT HARDISTY, AB FS 619 BLUES MAN
3 TOM KNIGHT SYNDER, TX FS 811 RED POODLE
4 TOBY COLLINS STEPHENVILLE, TX FS 532 SUPER SOX
5 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB FS 013 JUST MY LUCK
RR   FS 529 EVENING MIST
RR   FS 82 ULTIMATE CASH
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB FS 644 THUNDERSTORM
2 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB FS 119 SCOTTISH LASS
3 COLEMAN WATT HARDISTY, AB FS 68 DAKOTA SMITH
4 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB FS 323 BIG DREAMS
5 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK FS 258 MIDNIGHT BLUE
6 CHASE BOURQUE PELLY, SK FS 23 BLUE DAWN
7 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB FS 33 ALASKAN PETE
8 BRADY DINWOODIE KENOSEE LAKE, SK FS 021 TUMBLER RIDGE
9 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB FS 810 FALLEN ANGEL
RR   FS 45 45 BELOW
RR   FS V95 SHUMWAY
RR   FS 228 ANOTHER BLUE
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB F 713 DARK NIGHT
2 DANTAN BERTSCH EASTEND, SK F 01 WILD AND BLUE
3 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC F U21 FLAT OUT
4 COLE JAMIESON RED DEER, AB F 92 MOONLIGHT LADY
5 TATE HARTELL-MACDONA STRATHMORE, AB F 95 VALLEY GIRL
RR   F 08 RANCH RASCAL
RR   F 652 G.I. JANE
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 LUKE CREASY BROWNFIELD, AB F R03 MUSKWA
2 WYATT MAINES MAPLE CREEK, SK F 14 FAR OUT JOHNNY
3 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB F 84 CHINA GROVE
4 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB F 2 ULTIMATELY WOLF
5 KY MARSHALL BOWDEN, AB F 210 RAGAMUFFIN
6 COLE GOODINE CARBON, AB F 02 GYPSY MAGIC
7 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB F 10 ULTIMATELY BLUE
RR   F 034 STONE COLD FOX
RR   F 728 ITS TOO LATE NOW
RR   F 85 NOT THIS TIME
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK FB 192 TRUE COLORS
2 JORDAN HANSEN CALGARY, AB FB 134 WHITE SHADOW
3 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK FB 310 ANYTHING GOES
4 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB FB 128 RED DIRT ROAD
5 TOBY COLLINS STEPHENVILLE, TX FB 221 GOOD TIMES ROLL
6 BILLY WEST CADOGAN, AB FB 923 DANNY BOY
7 MARCOS GLORIA EDMONTON AB FB 4939 WIND WARNING
8 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC FB 135 SURVIVOR MAN
RR   FB 410 START ME UP
RR   FB 42 SLEDGEHAMMER
RR   FB 405 WHIP IT
RR   FB 323 HELTER SKELTER
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB FB 415 BLACK DOG
2 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB FB 198 CHANGE UP
3 JB MOEN ELROSE, SK FB 33 CROCODILE ROCK
4 LINDEN ROHLOFF BEZANSON, AB FB 420 GEAR JAMMER
5 SHANE PETERS DELBURNE, AB FB 80 UNWOUND
6 NICK TETZ CALGARY, AB FB 419 HAZZARD COUNTY
7 CAMERON BROWN DIDSBURY, AB FB 32 BANG A GONG
8 KYLE BROWN DIDSBURY, AB FB 39 DUST IN THE WIND
9 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB FB 16 JAY MORTON
10 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN, SK FB 015 TIGHT ROPE
11 CODY LEE COVERCHUK MEADOWLAKE, SK FB 46 NIGHT PROWLER
12 DAKOTA LOUIS BROWNING, MT FB 110 DANCE WITH THE DEVIL
13 THOR HOEFER SPIRIT LAKE, ID FB 36 RUGGED JUSTICE
14 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB FB 230 LET'S GO
15 CHRIS HANSEN CAROLINE, AB FB 47 DIAMOND BACK
16 TY ELLIS SONNINGDALE, SK FB 416 SOME BEACH
RR   FB 202 MR. JONES
RR   FB 316 CAT SCRATCH FEVER
RR   FB 311 CHEAP SUNGLASSES
     
EVENT: TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 KEELY BONNETT PONOKA AB  
2 BRAD SOMMERFELDT CARDSTON, AB  
3 LOGAN BIRD NANTON, AB  
4 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
5 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
6 AARON MILLER CREMONA, AB  
7 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
8 SCOT MEEKS AIRDRIE, AB  
9 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
10 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
11 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
12 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
2 SHAWN MILLER DALEMEAD, AB  
3 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
4 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
5 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB  
6 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
7 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
8 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK  
9 CODY CRAIG WENDELL, ID  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
11 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
12 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
13 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
14 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM FRI JUL 27 2018  
1 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB  
2 JAKE HERMAN CHASE, BC  
3 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
4 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
5 RILEY WARREN STETTLER, AB  
6 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
7 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
8 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
9 BLANE COX CAMERON, TX  
10 SHANE HANCHEY SULPHUR, LA  
11 LAYNE SMITH OAK LAKE, MB  
12 CLINT RADKE MARYFIELD, SK  
13 DEAN EDGE RIMBEY AB  
14 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
15 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB  
16 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
17 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
18 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
19 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB  
20 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
     
EVENT: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
2 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
3 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
4 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
5 GLEN ALLEN NASH DRAYTON VALLEY AB  
6 KALE PETERSON BUCK LAKE, AB  
7 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
8 JEREMY KRYWCUN LANGDON, AB  
9 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
10 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB  
11 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
12 BEN RAMEY PONOKA, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 LUCAS PARKER MARWAYNE, AB  
2 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
3 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
4 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
5 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
6 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
7 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
8 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT  
9 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
10 TANNER MILAN COCHRANE AB  
11 HARLEY COLE OKOTOKS, AB  
12 KODY DOLLERY CALDWELL, TX  
13 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
14 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
15 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM FRI JUL 27 2018  
1 JORDAN NESS DRAYTON VALLEY, AB  
2 EVAN SPADY ALLIANCE, AB  
3 RYAN SHUCKBURGH INNISFAIL, AB  
4 MATT CLARY SPRUCE GROVE, AB  
5 TY MASON SPRUCEGROVE, AB  
6 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
7 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
8 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC  
9 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
10 MATT MAILER BOTHA, AB  
11 NORMAN BREEN PRINCETON, BC  
12 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB  
13 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
14 CAM LEESON HINTON AB  
15 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
16 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
     
EVENT: NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
2 K'S THOMSON LUNDBRECK, AB  
3 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB  
4 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB  
5 HAYDEN COLE CONDOR, AB  
6 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB  
     
EVENT: NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 MASON HELMECZI SUNDRE AB  
2 CHETT DEITZ MILO, AB  
3 JAKE PLOTTS DRAYTON VALLEY AB  
     
EVENT: LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB  
2 CATHY GRANT GRANTON ON  
3 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
4 COLBY GILBERT PONOKA AB  
5 CHELSEA MOORE POUCE COUPE, BC  
6 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
7 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
8 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
9 SANDRA CARTER VIKING, AB  
10 KAYLEY ANDERSON MINBURN, AB  
11 KALI KOTT ELK POINT, AB  
12 KRISTIN SHOPPA DECATUR, TX  
13 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB  
2 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
3 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB  
4 TIANY SCHUSTER KRUM  
5 SHERRYLYNN JOHNSON HENRYETTA, OK  
6 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB  
7 KELLIE COLLIER HEREFORD, TX  
8 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
9 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC  
10 REBECCA MILLER DALEMEAD, AB  
11 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
12 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM FRI JUL 27 2018  
1 BAILEE SWITZER ANEROID, SK  
2 JACKIE GANTER ABILENE, TX  
3 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
4 JENNA O'REILLY MILLARVILLE, AB  
5 SHALAYNE LEWIS VERNON, BC  
6 MARCI LAYE BASHAW, AB  
7 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
8 ANNE LAWES OLDS, AB  
9 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
10 MARIAH MANNERING QUESNEL, BC  
11 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
12 ERYN COY HIGH RIVER AB  
13 GAYLENE BUFF WESTWOLD, BC  
14 TAYLOR SHIELDS COCHRANE, AB  
15 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
16 LYNETTE BRODOWAY BROOKS, AB  
17 JAIME HINTON BULVERDE, TX  
18 KENDRA EDEY LONGVIEW, AB  
19 SHANNON LEGUERRIER DONALDA, AB  
20 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
21 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
22 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
23 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
24 RACHEL KERR KAMLOOPS, BC  
25 MELLISSA RESCH LACOMBE, AB  
26 MORGAN PAGEL BULVERDE, TX  
27 KYLA SIMMONS WEST KELOWNA, BC  
28 RYLEE MCKENZIE ST PAUL, AB  
29 TRISTAN JOHNER MAYERTHORPE, AB  
30 MELISSA MACNEIL REDWATER, AB  
31 CHRISTINE DRISNER SHERWOOD PARK, AB  
32 VIRGINYA FORAN EDMONTON, AB  
33 MARCI POWELL STETTLER, AB  
34 ASHLYN CAMPBELL OLDS AB  
35 KIM GERWATOSKI PONOKA, AB  
36 KIRBY PENTTILA CALGARY, AB  
37 CASSANDRA PETERS PLUMAS, MB  
38 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
39 CAROL GRAN MEADOW LAKE, SK  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI JUL 27 2018  
1 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
2 BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
3 COLE BEVANS MAGRATH  
TY CAHOON CARDSTON, AB  
4 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
5 LOGAN BIRD NANTON, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
6 BRANDON BEERS POWELL BUTTE, OR  
MIKE BEERS KAMLOOPS, BC  
7 KALE PETERSON BUCK LAKE, AB  
THOMAS KAISER BRETON, AB  
8 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
9 BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
RILEY ROY STRATHMORE AB  
10 TY JOHNSON BRETON, AB  
LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
11 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
AARON MILLER CREMONA, AB  
12 COLE POZZOBON BLACKIE, AB  
KYLE SMITH BRANT, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SAT JUL 28 2018  
1 TY ELLIS SONNINGDALE, SK  
KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
2 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
3 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
4 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
5 JACE LAMBERT SAVONA, BC  
NICK TEIXEIRA KAMLOOPS, BC  
6 ROCKY DALLYN NANTON, AB  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
7 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
8 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
9 GRADY BRANDEN BARRHEAD  
COLTEN FLETCHER WAINWRIGHT, AB  
10 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD, AB  
COLE DAVISON VULCAN, AB  
11 BRETT BUSS PONOKA, AB  
KELLY BUHLER PRITCHARD, BC  
12 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
13 TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM FRI JUL 27 2018  
1 ORRIN ELLIS IRON RIVER, AB  
ASHTON LEHMANN PAYNTON, SK  
2 BRADON BOWERS ARDMORE, AB  
COLBY BOWERS ARDMORE, AB  
3 JENNER MESTON STETTLER, AB  
J.T. ROBINSON BIG VALLEY, AB  
4 CORY KIDD STETESVILLE, NC  
CALEB ANDERSON CHARLOTTE, NC  
5 CHASE TRYAN HELENA, MT  
BRENTEN HALL JAY, OK  
6 CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
7 TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
GRADY QUAM CROSSFIELD, AB  
8 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
COLTON KLASSEN CROOKED CREEK, AB  
9 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  
JEFF DRISNER SHERWOOD PARK, AB  
10 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
JACKSON LOUIS VERNON, BC  
11 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  




 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive