Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR OKOTOKS PRO RODEO
Okotoks, Alberta
August 25-27, 2017
* Return to main Event Approval page

OKOTOKS PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 TYLER WINTERS DOUGLAS MB VS 203 FOOLS TURN
2 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB VS Y2 ECLYPCE
3 CHASE BOURQUE PELLY, SASK VS 801 BIG HEAD
4 TIMOTHY COSTELLO SENLAC SASK VS 11 SHORTY
5 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN VS A26 SLY DEVIL
6 CORT SCHEER ELSMERE NE VS 071 BIG SHOES
7 CHET JOHNSON DOUGLAS, WY VS P87 TURF WAR
8 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB VS 2 APACHE TRAIL
RR   VS 9 VEGAS
RR   VS 03 AWESOME
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 SAM KELTS STAVELY AB NS 226 HONEYMOON
2 CALL MARR TWIN BUTTE AB VS 053 ONE MORE REASON
3 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND NS 228 BOTTOMS UP
4 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB VS 27 KLONDIKE
5 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB NB 223 FAT ELVIS
6 LANE WATT OKOTOKS AB VS R3 PEDRO
RR   NS X82 BLACK OUT
RR   VS 21 PAINTED SAINT
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB VS P87 TURF WAR
2 JUSTIN BERG CAMROSE AB VS 203 FOOLS TURN
3 COLEMAN WATT HARDISTY AB VS 2 APACHE TRAIL
4 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB VS Y2 ECLYPCE
5 PRESTON BURR STRATFORD TX VS 12 BARN BURNER
6 DAWSON HAY WILDWOOD AB VS 801 BIG HEAD
7 TROY CROWSER WHITEWOOD SD VS 03 AWESOME
8 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB VS 9 VEGAS
RR   VS 11 SHORTY
RR   VS 441 RICARDO
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 LUKE CREASY BROWNFIELD AB V 847 DEAL ME IN
2 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV V T1 DANCING QUEEN
3 ORIN LARSEN INGLIS, MB V 074 KINKY KARA
4 SETH HARDWICK RANCHESTER, WY V 555 SHIFTING SANDS
5 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB V 740 DISCO
RR   V 795 CENTENIAL
RR   V 971 THE RITZ
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB N 118 STEVIE KNICKS
2 DENNY PHIPPS COCHRANE AB V 838 MUCHO DINERO
3 COLIN ADAMS DELORAINE MB N X07 CALL ME KINDRA
4 JAKE VOLD AIRDRIE AB N 013 HIGH VOLTAGE
5 COLE JAMIESON INNISFAIL AB V 73 TRUE GRIT
RR   V X45 GEISHA GIRL
RR   V 007 PERCHES BOY
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB V 334 UP IN SMOKE
2 KY MARSHALL BOWDEN AB V 971 THE RITZ
3 COLE GOODINE CARBON AB V 555 SHIFTING SANDS
4 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB V T1 DANCING QUEEN
5 DANTAN BERTSCH EASTEND SK V 795 CENTENIAL
6 TY TAYPOTAT REGINA SK V 074 KINKY KARA
7 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC V 847 DEAL ME IN
RR   V 740 DISCO
RR   V X09 BAD HABITS
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 TY ELLIS SONNINGDALE, SASK VB +127 VENOM
2 KYLE BROWN DIDSBURY, AB VB Z99 APOLLOS GOLD
3 FABIAN DUECK ACME, AB VB 008 HEAVENS BASEMENT
4 WACEY FINKBEINER PONOKA AB VB +221 JERSEY DIP
5 COY ROBBINS CAMROSE, AB VB 037 CANADIAN OUT LAW
RR   VB 105 JOHNNY RINGO
RR   VB 506 MOVES LIKE POZZY
RR   VB -316 BOURBON OAK
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 CHRIS YOUNG HOLDEN AB NB 419 DESPERADO
2 CODY FLOYD CALGARY AB VB 266 MR. LEGIT
3 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK VB -206 CORONA TIME
4 TANNER GIRLETZ CEREAL AB NB 333 ORANGE CRUSH
RR   VB 225 LIVE LIKE TY
RR   VB 174 BLOW ME AWAY
RR   VB 035 SHEEPCREEK
RR   VB +212 MISH MASH
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB VB -300 WHITE TIE
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK VB 399 FLASH FORWARD
3 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB VB 225 LIVE LIKE TY
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK VB 035 SHEEPCREEK
5 LONNIE WEST CADOGAN, AB VB 212 SPIN BOX
6 BROCK RADFORD DEWINTON, AB VB 105 JOHNNY RINGO
7 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB VB 398 WHISKEY HAND
RR   VB Z99 APOLLOS GOLD
RR   VB 124 TWEEDLE DEE
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
2 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
3 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
4 KYLE FODEN NANTON AB  
5 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
6 SHAWN MILLER DALEMEAD AB  
7 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
8 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
9 CODY BRETT SILVER VALLEY AB  
10 TYSON DURFEY WEATHERFORD TX  
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
2 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
3 STACY CORNET BRANT AB  
4 RILEY WARREN STETTLER AB  
5 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
6 BRAD SOMMERFELDT CARDSTON AB  
7 CHASE HOFER MAGRATH AB  
8 COLT CORNET BRANT, AB  
9 MURRAY POLE ERSKINE AB  
10 KEELY BONNETT PONOKA AB  
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 RANDY SMITH PINCHER CREEK AB  
2 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
3 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
4 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
5 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
7 KY MARSHALL BOWDEN AB  
8 MARK NEITZ STETTLER AB  
9 LOGAN BIRD NANTON AB  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM SAT AUG 26TH 2017  
1 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
2 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
3 DEAN EDGE RIMBEY AB  
4 AARON MILLER CREMONA, AB  
5 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
6 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
7 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
8 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
9 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
10 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
11 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
12 JESSE FINNERTY DUCHESS AB  
13 LES FACCA COCHRANE AB  
14 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
15 QUINTON VAN STRATE N STETTLER AB  
16 CONNOR MCCOMISH STETTLER AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 MATT CLARY SPRUCE GROVE, AB  
2 WYATT DAINES RED DEER COUNTY, AB  
3 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
4 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
5 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
6 TANNER MILAN COCHRANE AB  
7 HARLEY COLE CALGARY, AB  
8 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
9 JESSE LAWES PROVOST AB  
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
2 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
3 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
4 JESSIE HEGGIE VULCAN AB  
5 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
6 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
7 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
8 MATT RICHARDSON OLDS AB  
9 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
10 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
2 CODY CASSIDY DONALDA AB  
3 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
4 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
5 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
6 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
7 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
8 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
9 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
10 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM SAT AUG 26TH 2017  
1 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
2 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
3 JASON THOMAS BENTON, AR  
4 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
5 JONNY WEBB OKOTOKS AB  
6 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
7 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
8 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
9 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
10 BEN RAMEY PONOKA AB  
11 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
12 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
13 JEREMY KRYWCUN LANGDON AB  
14 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
2 SHALAYNE LEWIS VERNON BC  
3 SUSAN GULICK WETASKIWIN, AB  
4 MICHELE PANKIW CALGARY, AB  
5 EMILY PUGSLEY CALGARY, AB  
6 MARCI WILSON GLEICHEN AB  
7 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
8 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
9 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
10 SUNNIE MEIERS ROCKY MOUNTIAN HOUSE, AB  
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
2 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
3 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
4 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
5 SKYLER MANTLER DEWINTON AB  
6 CAROL BARNSON RAYMOND AB  
7 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
8 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
9 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
10 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
11 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
2 NIKI FLUNDRA PINCHER CREEK, AB  
3 LAKOTA BIRD NANTON AB  
4 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
5 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
6 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
7 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
8 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
9 BROOK ROBERTSON FORT ASSINIBOINE AB  
10 LACI SUITOR DUCHESS AB  
11 NINA SMITH PINCHER CREEK AB  
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM SAT AUG 26TH 2017  
1 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
2 LISA ZACHODA OKOTOKS AB  
3 AMY FINNERTY DUCHES, AB  
4 JENNA O'REILLY MILLARVILLE AB  
5 YANA AITKEN FORT ST. JOHN, BC  
6 BAYLEE JO GRAHAM CARBERRY, MB  
7 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
8 LISA TRACH STRUGEON COUNTY AB  
9 BRONTE KETSA ALBERTA AB  
10 MARCI LAYE BASHAW AB  
11 VIRGINYA FORAN SPRUCE GROVE, AB  
12 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
13 TAYLOR MANNING EDSON AB  
14 PAIGE MANNING EDSON, AB  
15 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
16 CATHY GRANT GRANTON ON  
17 NANCY CSABAY TABER AB  
18 NIKKI VANDERLEE STETTLER AB  
19 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC  
20 TAYLOR JACOB CARMINE TX  
21 SARAH GERARD SAVONA BC  
22 SARA CHRISTMAS GIBSONS BC  
23 JAIME HINTON BULVERDE TX  
24 ANNE LAWES OLDS AB  
25 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
26 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
27 BOBBIE GOODWIN CRANBROOK BC  
28 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
29 CAMILLE WHITNEY MORLEY AB  
30 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
     
EVENT :STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 LUKE FERBER IRRICANA, AB  
2 TYAN MAILER CADOGAN AB  
3 DIXON TATTRIE YOUNGSTOWN, AB  
4 MATT HOWARD MUNSON, AB  
5 QUADE HUGHSON FOREMOST, AB  
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 STEFAN TONITA SASKATOON, SASK  
2 JETT LAMBERT GRANDE PRAIRIE AB  
3 DEXTER PATTON WORSLEY AB  
4 TRISTEN MANNING EDSON, AB  
5 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 BEAU GARDNER ARROWWOOD, AB  
2 BRANDON TETZ CREMONA  
3 RILEY SIBBET STRATHMORE, AB  
4 DYLAN CONNERS BLUFFTON, AB  
5 LUKASEY MORRIS ATOKA, OK  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 6:30PM FRI AUG 25TH 2017  
1 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
2 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
3 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
4 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
KELLY BUHLER PRITCHARD BC  
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
6 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
TUFTIN MCLEOD WALDECK, SASK  
7 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
8 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
PERFORMANCE: #2 6:00PM SAT AUG 26TH 2017  
1 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  
2 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
3 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN AB  
LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
4 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
5 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB  
6 KYLE SMITH BRANT AB  
DANIEL IMLER OLDS AB  
7 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
8 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
PERFORMANCE: #3 12:00PM SUN AUG 27TH 2017  
1 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
2 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
3 LOGAN BIRD NANTON AB  
BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
4 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
5 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
6 SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
7 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
8 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
JUSTIN DAVIS COTTONWOOD CA  
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AM SAT AUG 26TH 2017  
1 BRADY TRYAN HUNTLEY MT  
LANE MITCHELL BOLIVAR, TN  
2 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
3 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
4 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
ASHTON LEHMANN PAYNTON, SK  











 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive