Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR MOOSE MOUNTAIN PRO RODEO
Kennedy, Saskatchewan
July 22-23, 2017
* Return to main Event Approval page

MOOSE MOUNTAIN PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 TIMOTHY COSTELLO SENLAC SASK BS 734 SECOND THOUGHTS
2 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB BS 26 GONE FISHING
3 LANE WATT OKOTOKS AB BS W14 BUBBLES
4 COLE SCOTT Kamloops BC BS 111 NUMBER ONE
5 COLEMAN WATT HARDISTY AB BS A69 TWISTN TIME
6 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB BS 600 HELP YOURSELF
7 CALL MARR TWIN BUTTE AB BS X30 COFFEE
8 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC BS 815 TWISTED TEA
9 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB BS 83 PELICAN BREIF
10 CASEY BERTRAM PIAPOT SK BS 74 EXTRA SPECIAL
11 MICHAEL GORDON MAPLE CREEK SK BS A77 BLUE EYES
RR   BS A78 DUST BUSTER
RR   BS 19 GIVE OR TAKE
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 TOM KERR MAPLE CREEK, SK BS A77 BLUE EYES
2 JUSTIN BERG CAMROSE AB BS 711 RUBELS
3 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND BS A69 TWISTN TIME
4 TRAVIS NELSON PHILIP SD BS 314 TUFFEN UP
5 COLTON MILLER LANCE CREEK WY BS W14 BUBBLES
6 PRESTON BURR STRATFORD TX BS 74 EXTRA SPECIAL
7 JAKE BURWASH NANTON, AB BS A78 DUST BUSTER
8 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB BS 204 BATTER UP
9 DAWSON HAY WILDWOOD AB BS A75 CADILAC JACK
10 DAWSON DAHM DUFFIELD AB BS 815 TWISTED TEA
11 TYLER WINTERS DOUGLAS MB BS 83 PELICAN BREIF
12 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB BS 19 GIVE OR TAKE
13 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB BS A67 TOUCHY TOUCHY
14 CHASE BOURQUE PELLY, SASK BS C11 BIG MUDDY
15 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK BS 111 NUMBER ONE
16 COOPER THATCHER MAPLE CREEK, SK BS 734 SECOND THOUGHTS
RR   BS X30 COFFEE
RR   BS 600 HELP YOURSELF
RR   BS 86 KICKIN GOOD TIME
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 COLIN ADAMS DELORAINE MB B 106 BFG
2 DANTAN BERTSCH EASTEND SK B A65 BITE MY DUST
3 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB B 25 LITE IT UP
4 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC B M15 NORTH STAR
5 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB B A43 GOLD DUST
6 SPUR LACASSE \IRDRIE, AB B D2 EASY MONEY
7 BRADY BERTRAM MAPLE CREEK SK B 453 LITTLE MUDDY
RR   B 0 MOON LIGHT CRUSH
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 TY TAYPOTAT REGINA SK B A43 GOLD DUST
2 DENNY PHIPPS COCHRANE AB B 11 HOLD THE GOLD
3 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK B 2 OUTRAGEOUS
4 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB B Y-Y6 WILD CAT
RR   B Y12 HOMBRE
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 JORDAN HANSEN CALGARY, AB BB 199 PLAN B
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK BB 919 KISH ME
3 TANNER GIRLETZ CEREAL AB BB K2 SUGAR SMACK
4 LONNIE WEST CADOGAN, AB BB 208 WHAT'S HIS NAME
5 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC BB 348 CAN'T WAIT
6 WACEY FINKBEINER PONOKA AB BB 221 MABEY NOT
7 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB BB 249 ALL ABOUT YOU
8 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK BB 308 ANFRACTOUS
9 BROCK RADFORD DEWINTON, AB BB K4 RATTLER
10 KYLE BROWN DIDSBURY, AB BB 143 LOCK IT UP
11 CODY FLOYD CALGARY AB BB 311 TANNERITE
12 COY ROBBINS CAMROSE, AB BB 050 ATTITUDE DUDE
RR   BB 343 GOTTA GO
RR   BB 356 SPLIT DECISION
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 FABIAN DUECK ACME, AB BB 050 ATTITUDE DUDE
2 TRAVIS WARBURTON SUNDRE AB BB 221 MABEY NOT
3 TY ELLIS SONNINGDALE, SASK BB K4 RATTLER
4 CAMERON BROWN DIDSBURY AB BB 208 WHAT'S HIS NAME
5 TYRELL WARD THREE HILLS, AB BB K2 SUGAR SMACK
6 AUSTIN NASH ECKVILLE AB BB 919 KISH ME
RR   BB 348 CAN'T WAIT
RR   BB 249 ALL ABOUT YOU
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
2 MURRAY POLE ERSKINE AB  
3 RILEY WARREN STETTLER AB  
4 STACY CORNET BRANT AB  
5 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
6 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
7 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
9 DEAN EDGE RIMBEY AB  
10 JIM BRECK BEAN FT. HANCOCK, TEXAS  
11 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 KEELY BONNETT PONOKA AB  
2 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
3 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
4 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
5 JESSE FINNERTY DUCHESS AB  
6 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
7 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
8 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
9 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
10 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
11 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT JULY 22 2017  
1 LAYNE SMITH OAK LAKE MB  
2 TYCE McLEOD WALDECK SK  
3 BRYCE KULBACKI RED WILLOW, AB  
4 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
5 AARON MILLER CREMONA, AB  
6 DEVEN GERWATOSKI PONOKA AB  
7 DARREN DUBLANKO THORSBY AB  
8 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
9 TYLER POPESCUL GLENTWORTH SK  
10 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
11 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
12 SHAY KELLER ROCKGLEN SK  
13 GLEN HAMILTON DUNDURN, SK  
14 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
15 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
16 CLINT RADKE MARYFIELD SK  
17 BRUCE DUNHAM INDIAN HEAD SK  
18 CODY ROOD BENGOUGH SK  
19 JASON SCHAFFER BROADUS MT  
20 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
2 TANNER MILAN COCHRANE AB  
3 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
4 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
5 ROWDY HAYS ROCKY MTN HOUSE AB  
6 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
7 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
8 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
9 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 RODE VOLD PONOKA AB  
2 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
3 MATT MAILER BOTHA AB  
4 MATT RICHARDSON OLDS AB  
5 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
6 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
7 JESSE LAWES PROVOST AB  
8 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
9 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB  
10 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
11 CODY CASSIDY DONALDA AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT JULY 22 2017  
1 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
2 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
3 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
4 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
5 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
6 BRYCE KULBACKI RED WILLOW, AB  
7 KAL KLOVANSKY QU'APPELLE SK  
8 COLE SCOTT Kamloops BC  
9 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
10 JESS COWIE FOREMOST AB  
11 JAY MANY GREY HORSES STANDOFF AB  
12 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
13 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
14 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
15 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
16 BEN RAMEY PONOKA AB  
17 HARLEY COLE CALGARY, AB  
18 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
19 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
20 JESSIE HEGGIE VULCAN AB  
21 CAM LEESON HINTON AB  
22 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
23 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
24 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
25 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
26 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
27 WYATT DAINES RED DEER COUNTY, AB  
     
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 BEN ANDERSEN ECKVILLE AB  
2 HUNTER SAWLEY FOX CREEK AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 JAKE BURWASH NANTON, AB  
2 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB  
3 DAWSON HAY WILDWOOD AB  
4 LOGAN HAY WILDWOOD AB  
5 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
6 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK  
7 COOPER THATCHER MAPLE CREEK, SK  
8 TOM KERR MAPLE CREEK, SK  
     
EVENT :NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK  
2 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 BRETT WILLIAMS STAVELY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
2 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
3 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
4 JACKIE GANTER ABILENE TX  
5 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
6 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
7 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
8 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
9 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
10 SONYA DODGINGHORSE CALGARY, AB  
11 CASEY DACYK PONOKA AB  
12 JAYDEN CROWE NANTON AB  
13 BLISS PETERS PURDUE SK  
14 SARA CHRISTMAS GIBSONS BC  
15 BAYLEE JO GRAHAM CARBERRY, MB  
16 CATHY GRANT GRANTON ON  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
2 RENIE SCHNITZLER VANSCOY SK  
3 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
4 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
5 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
6 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
7 TAYLOR MANNING EDSON AB  
8 MARCI LAYE BASHAW AB  
9 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
10 LANE WILLS KAMLOOPS, BC  
11 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
12 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
13 KAYLEA ARGENT GROUNDBIRCH BC  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT JULY 22 2017  
1 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
2 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
3 SARAH GERARD SAVONA BC  
4 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
5 LANA SPROULE PINCHER CREEK AB  
6 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
7 TACEE SHAW CARDSTON AB  
8 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
9 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
10 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
11 TAYLOR-JANE GARDNER CAROLINE AB  
12 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
13 LAURA STOKES AUSTIN, MB  
14 AMY FINNERTY DUCHES, AB  
15 MICHELE PANKIW CALGARY, AB  
16 CAMILLE WHITNEY MORLEY AB  
17 JACEY CROSSLEY MOOSOMIN, SK  
     
EVENT :STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 TANNER SKENE PRINCE ALBERT, SASK  
2 KOBE KMITA WEYBURN, SK  
3 DYLAN CONNERS BLUFFTON, AB  
4 DIXON TATTRIE YOUNGSTOWN, AB  
5 MATT HOWARD MUNSON, AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 QUADE HUGHSON FOREMOST, AB  
2 JETT LAMBERT GRANDE PRAIRIE AB  
3 DEXTER PATTON WORSLEY. AB  
4 DUSTY GOLDEN MAYERTHORPE AB  
5 LUKE FERBER IRRICANA, AB  
6 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
7 STEFAN TONITA SASKATOON, SASK  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 5:00PM SAT JULY 22 2017  
1 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SASK  
TYCE McLEOD WALDECK SK  
2 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
ASHTON LEHMANN PAYNTON, SK  
3 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
SLOAN SMITH BLACKIE, AB  
4 GRADY BRANDEN BARRHEAD  
QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
5 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
KODY POTTS BARRHEAD AB  
6 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
7 COLE BEVANS MAGRATH  
TY CAHOON CARDSTON, AB  
8 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
9 STACY CORNET BRANT AB  
RILEY WARREN STETTLER AB  
10 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
11 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
12 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
13 CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
BRAIDY DAVIES MEDICINE HAT AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN JULY 23 2017  
1 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
2 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
3 SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
4 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
5 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
6 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive