Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
Dawson Creek, British Columbia
August 11-13, 2017
- PRO TOUR RODEO -
* Return to main Event Approval page

DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 LANE WATT OKOTOKS AB KS 769 POCKET CHANGE
2 COLE SCOTT Kamloops BC KKS 632 RETRO CHICK
3 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND KKS 264 STARS ALIVE
4 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB KS 541 PAPER CLIP
5 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB KKS 419 COVER STORY
6 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB KKS 756 WHAT ABOUT ME
7 BRENDAN LAYE CONSORT AB KKS 780 DIPPIN' DOTS
8 DAWSON DAHM DUFFIELD AB KS 758 AVALANCHE
RR   KKS 732 SPARKS FLY
RR   KS 535 ALLEY LIGHTS
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 TRAVIS NELSON PHILIP SD KS 236 DARK SHADOW
2 COLTON MILLER LANCE CREEK WY KKS 351 SPANISH PAIR
3 TROY CROWSER WHITEWOOD SD KS 444 SOUTHERN LIGHTS
4 JUSTIN BERG CAMROSE AB KS 023 ARTIFICIAL COLORS
5 COLEMAN WATT HARDISTY AB KS 662 COUNTRY TRAIL
6 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB KS 875 COAST GUARD
RR   KS 591 BOOKMARK
RR   KKS 272 COAL BANK
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 JAKE WATSON HUDSONS HOPE BC KS 514 CENTRE STAGE
2 CALL MARR TWIN BUTTE AB KKS 273 SUGAR N SPICE
3 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB KS 146 STANDING TALL
4 SAM KELTS STAVELY AB KS 531 GONE COUNTRY
5 CLAY ELLIOTT NANTON AB KKS 732 SPARKS FLY
6 CHUCK SCHMIDT KELDRON SD KKS 061 FROSTLINE
7 SHORTY GARRETT DUPREE SD KKS 633 SUMMER TRIP
RR   KKS 733 FLASH DANCE
RR   KKS 052 WILLOWBROOK
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 LUKE CREASY BROWNFIELD AB K 376 TOUCH OF FROST
2 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV KK 945 ALLEY TRAIL
3 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB KK 366 TIME ZONE
4 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB K 241 ALBERTA PREMIUM
5 DENNY PHIPPS COCHRANE AB KK 1 CLIMATE CHANGE
6 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB KK 925 FACTORY SPECIAL
7 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC KK 472 TRIPLE CROWN
RR   KK 055 THREE WINGS
RR   K 763 SHADOWS FALL
RR   KK 523 CASTLE MOUNTAIN
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 KODY LAMB SHERWOOD PARK AB KK 145 COOL STARS
2 KY MARSHALL BOWDEN AB KK 932 MIND GAME
3 COLE GOODINE CARBON AB KK 726 BRAHMA BOOTS ARISTOCAT
4 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB K 943 DAILY SPECIAL
5 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB K 7 ISLAND TIME
6 TY TAYPOTAT REGINA SK K 717 MUST HAVE
RR   KK 456 FREE TRADE
RR   K 731 GARDEN PARTY
RR   K 263 STARBURST
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 DANTAN BERTSCH EASTEND SK KK 657 UP UR ALLY
2 COLIN ADAMS DELORAINE MB K 063 COOL BOOTS
3 JAKE VOLD AIRDRIE AB KK 055 THREE WINGS
4 CALEB BENNETT TREMONTON , UT KK 552 DOUBLE DIPPIN'
5 CLINT LAYE CADOGAN AB KK 568 IMPERIAL BEACH
6 RICHMOND CHAMPION DUBLIN, TX K 841 STREET DANCE
7 WYATT MAINES MAPLE CREEK SK K 763 SHADOWS FALL
8 JR VEZAIN COWLEY, WY K 778 COPPER CAT
9 JUSTIN MCDANIEL PARKFIELD, CA KK 148 OAKRIDGE
10 ORIN LARSEN INGLIS, MB K 885 CANDY SMILE
11 SETH HARDWICK RANCHESTER, WY K 156 ILLEGAL SMILE
RR   KK 523 CASTLE MOUNTAIN
RR   KK 366 TIME ZONE
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 KYLE BROWN DIDSBURY, AB KKB 192 MAGIC SHOW
2 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB KKB 166 SHAKE IT OFF
3 TANNER GIRLETZ CEREAL AB KKB 867 LIBERTY CITY
4 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB KKB 221 SLIM CITY
5 WACEY FINKBEINER PONOKA AB KB S238 SMOKIN DEAL
6 ZANE LAMBERT PONOKA, AB KB 044 EXCESSIVE FORCE
7 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK KB 234 POOL PARTY
8 FABIAN DUECK ACME, AB KB 190 BLIND SPOT
9 TRAVIS WARBURTON SUNDRE AB KKB 918 LAST RESORT
RR   KKB 127 ALL FIRED UP
RR   KB 201 ROCK THIS WAY
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC KB 249 PARTY SHADES
2 JACKSON SCOTT KAMLOOPS KB S238 SMOKIN DEAL
3 TY ELLIS SONNINGDALE, SASK KB 201 ROCK THIS WAY
4 GERARD OVERSBY AUSTRALIA KB 044 EXCESSIVE FORCE
5 LANE CORK QUESNEL BC KKB 918 LAST RESORT
6 AUSTIN NASH ECKVILLE AB KKB 127 ALL FIRED UP
RR   KKB 867 LIBERTY CITY
RR   KKB 216 LETS PLAY
RR   KKB 194 FLIGHT PLAN
RR   KKB 202 NERVOUS WRECK
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 JORDAN HANSEN CALGARY, AB KKB 194 FLIGHT PLAN
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK KB 190 BLIND SPOT
3 CODY FLOYD CALGARY AB KKB 202 NERVOUS WRECK
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK KB 234 POOL PARTY
5 BROCK RADFORD DEWINTON, AB KB 249 PARTY SHADES
6 LONNIE WEST CADOGAN, AB KKB 221 SLIM CITY
7 BRYCE WEST CADOGAN, AB KKB 192 MAGIC SHOW
8 COY ROBBINS CAMROSE, AB KKB 216 LETS PLAY
RR   KKB 166 SHAKE IT OFF
RR   KKB 918 LAST RESORT
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
2 CODY BRETT SILVER VALLEY AB  
3 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
4 KEELY BONNETT PONOKA AB  
5 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
6 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
7 DEAN EDGE RIMBEY AB  
8 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
9 LOGAN BIRD NANTON AB  
10 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 SHAWN MILLER DALEMEAD AB  
2 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
3 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
4 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
5 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
6 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC  
7 STACY CORNET BRANT AB  
8 RILEY WARREN STETTLER AB  
9 KY MARSHALL BOWDEN AB  
10 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
11 DARREN DUBLANKO THORSBY AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
2 TIMBER MOORE AUBREY TX  
3 BLANE COX CAMERON TX  
4 RANDALL CARLISLE Athens, LA  
5 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
6 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
7 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
9 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
10 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
11 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM THR AUG 10TH 2017  
1 AARON MILLER CREMONA, AB  
2 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
3 DUSTIN MANDEL MAGRATH AB  
4 JESSE FINNERTY DUCHESS AB  
5 RANDY SMITH PINCHER CREEK AB  
6 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
7 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
8 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
9 DEVEN GERWATOSKI PONOKA AB  
10 SCOT MEEKS AIRDRIE, AB  
11 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
12 MURRAY POLE ERSKINE AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 COLE SCOTT Kamloops BC  
2 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
3 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
4 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
5 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
6 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
7 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
8 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
9 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
10 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
11 DEAN MCINTYRE WICKENBURG, AZ  
12 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 JONNY WEBB OKOTOKS AB  
2 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC  
3 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
4 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
5 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
6 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
7 JESSE LAWES PROVOST AB  
8 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
9 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
10 JEREMY KRYWCUN LANGDON AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
2 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
3 BEN RAMEY PONOKA AB  
4 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
5 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
6 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB  
7 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
8 CODY CASSIDY DONALDA AB  
9 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
10 CAM LEESON HINTON AB  
11 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
12 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM THR AUG 10TH 2017  
1 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
2 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
3 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
4 MATT RICHARDSON OLDS AB  
5 TANNER MILAN COCHRANE AB  
6 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
7 HARLEY COLE CALGARY, AB  
8 HUNTER CURE HOLLIDAY TX  
9 JASON THOMAS BENTON, AR  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
11 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
12 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
     
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 BEN ANDERSEN ECKVILLE AB  
2 HAYDEN COLE CONDOR, AB  
3 HUNTER SAWLEY FOX CREEK AB  
4 JAKE BURWASH NANTON, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 LOGAN HAY WILDWOOD AB  
2 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK  
3 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 DAWSON HAY WILDWOOD AB  
2 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB  
3 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
     
EVENT :NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK  
2 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB  
3 BRETT WILLIAMS STAVELY AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 CONNOR HAMILTON CALGARY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
2 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
3 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
4 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
5 MARCI LAYE BASHAW AB  
6 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
7 SARAH GERARD SAVONA BC  
8 CATHY GRANT GRANTON ON  
9 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
10 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
2 CASEY DACYK PONOKA AB  
3 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
4 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
5 TAYLOR MANNING EDSON AB  
6 BROOK ROBERTSON FORT ASSINIBOINE AB  
7 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
8 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
9 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
10 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
2 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
3 STEFFANIE MATHER - MOORE POUCE COUPE BC  
4 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
5 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
6 RANDA NUGENT WATER VALLEY AB  
7 TONI DIXON MILLARVILLE AB  
8 SHALAYNE LEWIS VERNON BC  
9 TAYLOR-JANE GARDNER CAROLINE AB  
SLACK PERFORMANCE: #4 10:00AM THR AUG 10TH 2017  
1 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
2 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
3 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
4 JAIME HINTON BULVERDE TX  
5 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
6 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
7 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
8 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
9 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
10 LANE WILLS KAMLOOPS, BC  
11 NIKKI VANDERLEE STETTLER AB  
12 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
13 NINA SMITH PINCHER CREEK AB  
     
EVENT :STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 TRISTEN MANNING EDSON, AB  
2 DEXTER PATTON WORSLEY. AB  
3 DUSTY GOLDEN MAYERTHORPE AB  
4 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
5 TYAN MAILER CADOGAN AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 STEFAN TONITA SASKATOON, SASK  
2 BRANDON TETZ CREMONA  
3 RILEY SIBBET STRATHMORE, AB  
4 DIXON TATTRIE YOUNGSTOWN, AB  
5 MATT HOWARD MUNSON, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 QUADE HUGHSON FOREMOST, AB  
2 DYLAN CONNERS BLUFFTON, AB  
3 LUKASEY MORRIS ATOKA, OK  
4 JETT LAMBERT GRANDE PRAIRIE AB  
5 LUKE FERBER IRRICANA, AB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 11TH 2017  
1 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
DOUG WILKINSON ARROWWOOD AB  
2 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
3 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC  
4 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
5 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
6 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
7 MIKE BEERS KAMLOOPS BC  
JAKE RODRIGUEZ LIVERMORE, CA  
8 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN AB  
CODY BRETT SILVER VALLEY AB  
9 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
SLOAN SMITH BLACKIE, AB  
10 JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
BRETT MCCARROLL CAMROSE AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 12TH 2017  
1 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
2 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
3 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
4 COLE BEVANS MAGRATH  
TY CAHOON CARDSTON, AB  
5 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
6 LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
A.J. SULLIVAN ROCKY RAPIDS AB  
7 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
8 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB  
9 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
10 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 13TH 2017  
1 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
KELLY BUHLER PRITCHARD BC  
2 SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
3 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
4 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
5 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
6 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
7 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
8 KYLE SMITH BRANT AB  
COLE POZZOBON DAWSON CREEK BC  
9 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
10 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
RICH SKELTON LLANO TX  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive